Αρμάνι Μιλάνο – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 87-91 παρ. (80-80 κ.δ)

Οι Μοσχοβίτες πήραν στην παράταση το θρίλερ με την Αρμάνι και πέτυχαν την 14η νίκη τους σε 17 παιχνίδια στη φετινή Euroleague.

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας επικράτησε με 91-87 (80-80 κ.δ) της Αρμάνι στο Μιλάνο για την 17η αγωνιστική της Euroleague και πέτυχε την 14η νίκη της στη φετινή διοργάνωση.

Πρωταγωνιστής για τους Μοσχοβίτες ήταν ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με 17 πόντους και 19 ριμπάουντ, ενώ οι Μάικ Τζέιμς και Ντάνιελ Χάκετ είχαν από 20 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ζακ ΛεΝτέι και Κέβιν Πάντερ με 21 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Μετά την ολοκλήρωση της 17ης αγωνιστικής, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 14-3, ενώ από την άλλη η Αρμάνι είναι στην 8η θέση με 9-7.

Ματσάρα στο Μιλάνο

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 17-17. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέλαβαν δράση οι Νίκολα Μιλουτίνοφ και Ντάνιελ Χάκετ, με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να κάνει το 31-25 και στη συνέχεια να κλείνει το ημίχρονο στο +6 (39-33).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Αρμάνι μπήκε καλύτερα και με τρία διαδοχικά τρίποντα από τους ΛεΝτέι, Σιλντς και Πάντερ ισοφάρισε σε 48-48 στο 25’. Οι Τζέιμς και Μιλουτίνοφ όμως βγήκαν μπροστά και με καλάθια κατάφεραν να βάλουν ξανά μπροστά στο σκορ την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, που μπήκε στην τελευταία περίοδο με αβαντάζ 4 πόντων (55-59).

Οι Ιταλοί ωστόσο δεν άφησαν τους Ρώσους να ξεφύγουν και στο 35’ μείωσαν στον πόντο (65-66). Στο τελευταίο πεντάλεπτο της κανονικής διάρκειας έπεσαν… κορμιά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ. Ενάμιση λεπτό πριν το τέλος η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε με 78-75 και στη συνέχεια 79-77. Ο Ντιλέινι με κρύο αίμα ισοφάρισε 79-79, 11’’ πριν το τέλος. Στη συνέχεια όμως ο Αμερικανός έκανε φάουλ στον Μάικ Τζέιμς, 2’’ πριν την ολοκλήρωση του αγώνα, με τον γκαρντ της ΤΣΣΚΑ να πετυχαίνει 1/2 για το 80-79.

Ολα έδειχναν ότι οι Ρώσοι θα πάρουν τη νίκη, όμως, οι Ιταλοί βρήκαν ωραία πάσα στον Χάινς στην τελευταία τους επίθεση, ο Αμερικανός πήρε το φάουλ κάτω από το καλάθι και με 1/2 έστειλε το ματς στην παράταση.

Εκεί οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και με δύο τρίποντα από τον Χάκετ προηγήθηκαν με το 90-84, βάζοντας ταφόπλακα στα όνειρα των Ιταλών.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 33-39, 58-59, 80-80 (παρ.) 87-91