Μπασκόνια – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 95-93

Οι Βάσκοι επικράτησαν με 95-93 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας για την 18η αγωνιστική της Euroleague και έβαλαν στοπ στο νικηφόρο σερί των Ρώσων.

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, η Μπασκόνια επικράτησε εντός έδρας με 95-93 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας για την 18η αγωνιστική της Euroleague και έβαλε στοπ στο σερί της ρώσικης ομάδας.

Οι Μοσχοβίτες πήγαν στην Ισπανία έχοντας 12 σερί νίκες, ωστόσο, οι Βάσκοι δεν… φοβήθηκαν και με υποδειγματική εμφάνιση κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο. Οι γηπεδούχοι είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με τους Πολονάρα και Χένρι να έχουν από 18, τον Γκεντράιτις 17, τον Φολ 16 και τον Βιλντόζα 12. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Μάικ Τζέιμς με 20 πόντους, ενώ ο Μιλουτίνοφ κινήθηκε σε ρηχά νερά, έχοντας μόλις 4 πόντους.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 12-8. Στη συνέχεια έτρεξαν ένα σερί 19-11 και κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο στο +12 (31-19). Η Μπασκόνια έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο έχοντας 11/15 δίποντα και 12 ασίστ, με τον Γκιεντράιτις να πετυχαίνει 11 πόντους και τον Φολ 7. Αντίθετα, ΤΣΣΚΑ είχε μόλις 7/19 σουτ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην, με τους παίκτες του Ιτούδη να ανεβάζουν την πίεσή τους σε άμυνα και επίθεση και με επιμέρους σκορ 12-4 να μειώνουν σε 35-31. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα στην εκπνοή του ημιχρόνου μείωσαν στον πόντο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 46-45.

Στην αρχή της τρίτης περιόδου οι Ρώσοι έτρεξαν ένα σερί 15-9 και προηγήθηκαν με 60-55, ωστόσο, η Μπασκόνια απάντησε με ένα δικό της σερί 7-2 και ισοφάρισε σε 62-62. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα νέο σερί 14-2 και βρέθηκαν στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να προηγούνται με 12 πόντους (79-69).

Στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ανέβασε την πίεσή της και με σερί 13-3 κατάφερε να μειώσει σε 82-80. Η Μπασκόνια, ωστόσο, άντεξε και κατάφερε να μείνει μπροστά στο σκορ και να προηγηθεί με 91-86. Με καλάθι του Σενγκέλια, οι Ρώσοι μείωσαν σε 93-91, με τον Βιλντόζα με 1/2 βολές να κάνει το 94-91.

Στα οκτώ δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα, ο Στρέλνιεκς κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρεις, αλλά ευστόχησε στις δύο και μείωσε σε 94-93. Ο Φολ με 1/2 έκανε το 95-93, με τον Τζέιμς να σουτάρει τρίποντο στην τελευταία επίθεση της ΤΣΣΚΑ. Ο Αμερικανός ωστόσο ήταν άστοχος, με την Μπασκόνια να παίρνει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 31-19, 46-45, 79-67, 95-93.