Άνετο διπλό η Μπαρτσελόνα, 72-60 τον Ερυθρό Αστέρα

Οι «μπλαουγκράνα» υπερείχαν πλήρως στο Βελιγράδι και πανηγύρισαν εύκολα το ροζ φύλλο.

Ένα εύκολο βράδυ πέρασε στο Βελιγράδι η Μπαρτσελόνα, επικρατώντας του Ερυθρού Αστέρα. Οι «μπλαουγκράνα» του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είχαν την υπεροχή και μεγάλες διαφορές σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Μόνο στο δεύτερο δεκάλεπτο κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά οι γηπεδούχοι και να φτάσουν στο -4. Όμως, ένα καλό διάστημα δεν αρκεί για να αποφευχθεί η ήττα απέναντι στη «Μπάρτσα».

Η Μπαρτσελόνα δεν ήταν εντυπωσιακή, αλλά έπαιξε αποτελεσματική άμυνα και ανάγκασε τον Ερυθρό Αστέρα σε βεβιασμένες επιθέσεις και πολλά λάθη. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι γηπεδούχοι στο πρώτο δεκάλεπτο σούταραν μόνο 5 δίποντα και δεν ευστόχησαν σε κανένα.

Με αυτή τη νίκη η Μπαρτσελόνα διεύρυνε το ρεκόρ της στο 14-6 και ανέβηκε στη δεύτερη θέση, μετά την πρωτοπόρο ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Αντίθετα, ο Ερυθρός Αστέρας πήγε στο 7-13 και στην προτελευταία θέση της κατάταξης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-21, 31-35, 45-57, 60-72

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Ο’Μπράιαντ 6 (8 ριμπάουντ), Γουόλντεν 8 (2), Λόιντ 9 (0/5 τρίποντα), Νταβίντοβατς 7 (1), Λάζιτς 3 (1), Ριθ, Ραντάνοφ 5 (0/3 τρίποντα), Ντόμπριτς 11 (3), Γιάγκοντιτς – Κουρίτζα 3, Κούζμιτς, Νόκο 2, Κολόμ 6 (1).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 9, Βέστερμαν 1, Χάνγκα, Σμιτς 11 (1), Πούστοβι 2, Οριόλα 12, Αμπρίνες 3 (1), Χίγκινς 14 (6/13 σουτ), Μαρτίνεθ 2, Κούριτς 2, Μίροτιτς 6, Καλάθης 10.