Ρεάλ Μαδρίτης – Μπασκόνια 64-84 : Διέλυσε τη Ρεάλ η Μπασκόνια

Η Μπασκόνια πήρε ένα πολύ μεγάλο διπλό στη Μαδρίτη κόντρα στη Ρεάλ, επικρατώντας με 84-64 της βασίλισσας.

Η Μπασκόνια με εξαιρετική άμυνα και υποδειγματικά ποσοστά στην επίθεση νίκησε την Ρεάλ με 84-64 στην «Βίζινκ Αρίνα» για την 24η αγωνιστική της Euroleague. Με αυτό το μεγάλο διπλό οι Βάσκοι αναπτέρωσαν τις ελπίδες τους για είσοδο στην οκτάδα, ενώ ντούμπλαρε και τις νίκες της επί της βασίλισσας.

Η Μπασκόνια είχε καταπληκτικό τον Βιλντόζα με 13 πόντους, 6 ασίστ, ενώ στην επίθεση έδωσαν πολύτιμες λύσεις οι Πολονάρα με 18 πόντους, Πήτερς με 16 και Γκετράιτις με 14. Από την άλλη, πρώτος σκόρερ και μοναδικός διψήφιος ο Αμπάλδε με 12 πόντους ενώ προσπάθησε ο Ντεκ με 8 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Όσον αφορά το ματς, η Μπασκόνια είχε τον έλεγχο από το ξεκίνημα και είχε τις απαντήσεις και τις δύο ουσιαστικά φορές που η Ρεάλ πλησίασε στο σκορ (34-37 στο ημίχρονο και 44-46 στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου). Η Ρεάλ ήταν άστοχη, δεν μπόρεσε να κυκλοφορήσει την μπάλα απόρροια τη πίεσης που δέχτηκαν οι περιφερειακοί της κι έχασε ουσιαστικά με κατεβασμένα χέρια.