Ζενίτ – Βαλένθια 62-91 (vid)

Η τρομερή Βαλένθια επικράτησε με 91-62 εκτός έδρας της Ζενίτ για την 26η αγωνιστική της Euroleague και πέτυχε την 14η νίκη της στη διοργάνωση. Στο 15-10 έπεσαν οι Ρώσοι.

Η Βαλένθια πήρε μεγάλο διπλό στην έδρα της Ζενίτ, επικρατώντας με 92-61 για την 26η αγωνιστική της Euroleague, πέτυχε την 3η διαδοχική της νίκη και ανέβηκε στο 14-12, ενώ οι Ρώσοι έπεσαν στο 15-9. Οι Ισπανοί έκαναν ό,τι ήθελαν στη Sibur Arena και μπήκαν στο κόλπο για την οκτάδα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και πήραν προβάδισμα 7 πόντων (2-9), το διατήρησαν μέχρι τα τελευταία λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου, με τη Ζενίτ μειώνει στους 3 πόντους (19-22).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ζενίτ ισοφάρισε με τον Πρέπελιτς (22-22), η Βαλένθια όμως πήρε ξανά τον έλεγχο και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 41-44 στο τέλος του ημιχρόνου.

Οι Ισπανοί με ένα σερί 8-1 έφτασαν τη διαφορά στο +11 (43-54), συνέχισαν την πίεση και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με τη διαφορά στους 12 πόντους (50-62). Το σκηνικό δεν άλλαξε στην τελευταία περίοδο, με τη Βαλένθια να εκτοξεύεται στο +30 (56-86) και πήρε τη νίκη με 62-91.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 41-44, 50-62, 91-62