Ούτε στο… παιδικό : 39 πόντους σε 40′ Ευρωλίγκας ο Ολυμπιακός του Μπαρτζώκα

Όπως ακριβώς τελείωσε το ματς με την Εφές, έτσι ξεκίνησε και στο παιχνίδι με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας ο Ολυμπιακός. Απογοητευτικά...

Είκοσι-επτά πόντους σε τρεις περιόδους σκόραρε ο Ολυμπιακός του Γιώργου Μπαρτζώκα στην Πόλη. Στην συντριβή από την Εφές με 76-53, την περασμένη Πέμπτη. Έβαλαν 26 στην πρώτη περίοδο οι Ερυθρόλευκοι και από εκεί και πέρα… έσπασαν τα καλάθια.

Αν μπορεί να συμβεί σε ένα άσχημο βράδυ; Προφανώς. Το κακό όμως είναι ότι φαίνεται πως θα έχει και συνέχεια. Ελάχιστα πριν τη λήξη του πρώτου 10λέπτου απόψε στο ΣΕΦ με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, το σκορ ήταν 9-24. Συγκεκριμένα τρία δεύτερα πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Ευτυχώς σε εκείνο το σημείο ο Κώστας Σλούκας κέρδισε τρεις βολές σε ένα φάουλ στα 8 μέτρα! Και κάπως έτσι το 9 της επίθεσης έγινε τουλάχιστον διψήφιο (12).

Πως πήγαν τα 10άλεπτα στην Πόλη; 11-26, 43-34, 58-43, 76-53. Άρα ο Ολυμπιακός έβαλε οκτω στην δεύτερη περίοδο, εννέα στην τρίτη και δέκα στην τέταρτη. Το αποψινό 12 της πρώτης περιόδου το λες δηλαδή και πρόοδο.

Σύνολο, 39 πόντους σε 40 λεπτά. Για… παιδικό πρωτάθλημα.