Αρμάνι Μιλάνο – Χίμκι 84-74

Χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα η Αρμάνι επικράτησε με 84-74 της ουραγού Χίμκι στο Μιλάνο και επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα από τη Ζενίτ.

Άνετη νίκη για την Αρμάνι Μιλάνο που επικράτησε εύκολα της ουραγού Χίμκι με 84-74 και έπιασε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στη δεύτερη θέση, έχοντας όμως ένα ματς παραπάνω.

Σιλντς και Νταντόμε ήταν οι κορυφαίοι των νικητών με 17 και 15 πόντους αντίστοιχα ενώ για τους Ρώσους ο Μίκι είχε 23 πόντους και 15 ο ΜακΚόλουμ αλλά δεν έφταναν.

Το ματς ήταν ντέρμπι στο πρώτο δεκάλεπτο όπου και οι δύο ομάδες ήταν πολύ εύστοχες. Μετά από ένα αρχικό προβάδισμα των φιλοξενούμενων, η Αρμάνι γύρισε το παιχνίδι με μπροστάρη τον Νταντόμε και πήγε στο τέλος της περιόδου μπροστά με 26-23. Η διαφορά όλο μεγάλωνε στη συνέχεια με το ημίχρονο να βρίσκει την Αρμάνι στο +13 (56-43).

Οι Ιταλοί έφτασαν ακόμη και στο +20 (63-43) στην τρίτη περίοδο με τον ρυθμό στη συνέχεια να πέφτει και την Χίμκι να μειώνει ακόμη και σε μονοψήφιο τη διαφορά για το τελικό 84-74.

Τα δεκάλεπτα: 29-26, 56-43, 70-56, 84-74.

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Πάντερ 2 (1/4 σουτ), Μίτσοβ 4 (2/5 σουτ), Μορασκίνι 3 (1), Ρολ, Ροντρίγκεθ 13 (1/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ταρζούσκι 10 (5/7 δίποντα), Ντιλέινι 8 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Σιλντς 17 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Έβανς, Χάινς 12 (4/10 δίποντα, 4/4 βολές, 10 ριμπάουντ), Ντατόμε 15 (4/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)

Χίμκι (Μάλτσεφ): ΜακΚόλουμ 15 (4/9 δίποντα, 7/7 βολές), Καράσεφ 2, Ζάιτσεφ 7 (3/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Βιάλτσεφ 2, Μόνια 12 (4/4 τρίποντα), Πονκράσοφ, Βορόνοφ 2, Μπέρτανς 11 (2), Μίκι 23 (9/16 δίποντα, 5/6 βολές, 11 ριμπάουντ)