Ζενίτ – Άλμπα Βερολίνου 87-71

Το ντέρμπι του πρώτου ημιχρόνου εξελίχθηκε σε περίπατο στο δεύτερο για τη Ζενίτ που δέχθηκε μόνο 23 πόντους από την Άλμπα και πήρε τη νίκη με 87-71

Επηρεασμένη από τη βαριά ήττα της προηγούμενης εβδομάδας κόντρα στη Βαλένθια μπήκε η Ζενίτ στο παιχνίδι με την Άλμπα Βερολίνου και για ένα ημίχρονο δυσκολεύτηκε πολύ. Στο δεύτερο όμως έσφιξε την άμυνά της, δέχτηκε μόλις 23 πόντους και έφτασε τελικά στη νίκη με 87-71 ανεβαίνοντας στο 16-10 ενώ οι Γερμανοί έπεσαν στο 9-18.

Ο Πάνγκος με 19 πόντους και 7 ασίστ ήταν ο κορυφαίος για τη Ζενίτ που δεν είχε τους Γκουντάιτις και Ρίβερς ενώ 18 είχε ο Σίκμκα για τους φιλοξενούμενους.

Η Άλμπα ήταν καλύτερη στο πρώτο δεκάλεπτο, προηγήθηκε μέχρι και με +5 (18-23) αλλά η Ζενίτ μείωσε σε 23-24 με το παιχνίδι να παραμένει ντέρμπι και στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου η ομάδα του Βερολίνου πήγε στο ημίχρονο με +5 (43-48).

Από τους 48 πόντους όμως στο πρώτο ημίχρονο, η Άλμπα έβλεπε το καλάθι σαν… πινέζα και η Ζενίτ έφερε το ματς στα μέτρα της παρά το ότι στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου βρέθηκε στο -9 (53-64). Με ένα 15-3 γύρισε το ματς, προηγήθηκε με 68-67 στο τέλος του δεκαλέπτου κι έφτασε στη νίκη με 87-71 δεχόμενη μόλις τέσσερις πόντους στην τελευταία περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 43-48, 68-67, 87-71

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Ζαχάροφ, Πάνγκος 19 (1/2 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Φριτζόν, Χόλινς 13 (2/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα), Τόμας 15 (6/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα), Μπάρον 6 (2), Κβοστόφ, Ζούμπκοφ 5 (1), Πόιθρες 11 (5/9 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Πονίτκα 14 (4/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ)

ΑΛΜΠΑ (Ρενέσες): Λο 10 (3/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 κλεψίματα), Σίβα, Γκιφάι 2, Ντέλοου, Έρικσον 9 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Μάτισεκ 3 (1), Σνάιντερ, Φοντέκιο 12 (4/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τίμαν 6 (1), Σίκμα 18 (5/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Λάμερς 11 (4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ)