Ερυθρός Αστέρας – Μπάγερν Μονάχου 76-78

Με επιμέρους σκορ 28-19 στην τέταρτη περίοδο, η Μπάγερν επικράτησε στο Βελιγράδι με 78-76 και πέτυχε την 17η νίκη της στη φετινή διοργάνωση.

Με πρωταγωνιστές τους Μπόλντγουιν και Λούτσιτς, η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε στο Βελιγράδι του Ερυθρού Αστέρα με 78-76 για την 27η αγωνιστική της Euroleague και πέτυχε την 17η νίκη της στη φετινή διοργάνωση.

Οι Γερμανοί στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ήταν πίσω στο σκορ, αλλά στην τέταρτη περίοδο ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και με επιμέρους σκορ 28-19 έφτασαν στη νίκη.

Με αυτό το διπλό η Μπάγερν ανέβηκε στην 4άδα και στις θέσεις που δίνουν πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ. Κορυφαίος για την Μπάγερν ήταν ο Μπόλντγουιν, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 27 πόντους, ενώ από κοντά ακολούθησαν οι Ρέινολντς και Λούτσιτς με 13 και 10 πόντους αντίστοιχα, με τον δεύτερο στα τελευταία λεπτά να είναι εντυπωσιακός και να βοηθάει τα μέγιστα την ομάδα του.

Από τον Ερυθρό Αστέρα πρώτος σκόρερ ήταν ο Λόιντ με 26 πόντους, ενώ ο Ουόλντεν είχε 15 πόντους.

Οι Βαυαροί μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και με εξαιρετική άμυνα κράτησαν τον Ερυθρό Αστέρα στους 10 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι Γερμανοί από την άλλη, σκόραραν 15 και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +5. Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα δεδομένα άλλαξαν άρδην, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν την απόδοσή τους και με επιμέρους σκορ 25-16 να κλείνουν το ημίχρονο στο +4 (35-31).

Οι Σέρβοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο τρίτο δεκάλεπτο. Εβρισκαν λύσεις στην επίθεση, είτε από μακριά, είτε μέσα από το καλάθι και μπήκαν στην τελευταία περίοδο στο +7 (57-50). Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως μίλησε η ποιότητα της Μπάγερν.

Η ομάδα του Μονάχου με ένα επιμέρους σκορ 8-2 έφερε τα πάνω κάτω και προηγήθηκε με 70-68. Οι φιλοξενούμενοι είχαν βρει ρυθμό στις δύο πλευρές του παρκέ και στο 39’ βρέθηκαν στο +5 (71-76).

Οι Σέρβοι προσπάθησαν να μπουν ξανά στο παιχνίδι, αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 76-78, που ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 35-31, 57-54, 76-78.