Αναντολού Εφές – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 100-70

Η Αναντολού Εφές διέλυσε με το επιβλητικό 100-70 την ΤΣΣΚΑ Μόσχας για την 28η αγωνιστική της Euroleague, πέτυχε την 17η νίκη της στη διοργάνωση και ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Η Αναντολού Εφές πραγματοποίησε τρομερή εμφάνιση απέναντι στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας (100-70) για την 28η αγωνιστική της Euroleague, ανεβαίνοντας στο 17-10 και την 3η θέση της βαθμολογίας. Στο 19-9 έπεσαν οι Ρώσοι.

Οι γηπεδούχοι πήραν από νωρίς τα ηνία του αγώνα και ήταν επιβλητικοί στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Εφές έτρεξε ένα εντυπωσιακό σερί 25-6 από το ξεκίνημα και έφτασε στο +18 (31-13) στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η… παράσταση της Εφές συνεχίστηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, φτάνοντας τη διαφορά στο εξωπραγματικό +30 (47-17), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 55-28 υπέρ των Τούρκων.

Το παιχνίδι έμοιαζε χαμένο από νωρίς για τους Ρώσους, οι οποίοι δεν μπορούσαν να βγάλουν αντίδραση. Το σκηνικό στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε, με την Εφές να διατηρεί το τεράστιο προβάδισμά της, φτάνοντας ξανά στο +30 (75-45) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τελευταίο (και διαδικαστικό) δεκάλεπτο, η τουρκική ομάδα συνέχισε το… πάρτι κρατώντας σε μεγάλα επίπεδα τη διαφορά υπέρ τους, φτάνοντας μάλιστα και τους 100 πόντους (100-70) και πήραν μια θριαμβευτική νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-13, 55-28, 75-45, 100-70