ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Αρμάνι Μιλάνο 76-84

Η Αρμάνι Μιλάνο με μια ακόμη πειστική εμφάνιση νίκησε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 84-76, πήρε και τη διαφορά από την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη και ανέβηκε δεύτερη με βλέψεις και για την πρωτιά.

Μεγάλη νίκη και κυρίως «διπλή» πήρε στη Ρωσία η Αρμάνι Μιλάνο, καθώς επικράτησε της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 84-76 και κάλυψε και και τη διαφορά του πρώτου αγώνα. Η ιταλική ομάδα είχε χάσει με 4 πόντους (87-91) και με αυτή τη νίκη της έχει το πάνω χέρι στη μάχη με τους Ρώσους για τη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, ενώ βλέπει πλέον ακόμη και την πρωτιά. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Πάντερ με 32 πόντους, με τον Σιλντς να είχε 14π. και τον ΛεΝτέι να ακολουθεί με 12π. Για τους Ρώσους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζέιμς με 21 πόντους, με τον Σενγκέλια να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 20π. και 10 ριμπάουντ.

Η Αρμάνι ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 5-0. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας είχε μεγάλο επιθετικό πρόβλημα και σε έξι λεπτά σημείωσε μόλις έξι πόντους, ενώ αντίθετα η ιταλική ομάδα μέτρησε 15 (6-15). Οι φιλοξενούμενοι έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ και για πρώτη φορά έστειλαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα με καλάθια των Πάντερ και ΛεΝτέι (6-19). Η πρώτη περίοδος ήταν αδιανόητη για την ομάδα του Έτορε Μεσίνα, η οποία κατάφερε να προηγηθεί με 20 πόντους (10-30)!

Ο Μάικ Τζέιμς βγήκε μπροστά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με συνεχόμενα καλάθια και με συνολικό σκορ 9-2 η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατάφερε να μειώσει τη διαφορά (19-32). To εντυπωσιακό σερί των γηπεδούχων συνεχίστηκε και η διαφορά συνέχισε να πέφτει (27-37), ενώ με καλάθι του Σενγκέλια βρέθηκε ύστερα από αρκετή ώρα κάτω από τους 10 πόντους (29-37). Ο Γεωργιανός πήρε τη σκυτάλη από τον Τζέιμς και με δικό του κρεσέντο (11 πόντοι) οι Ρώσοι ξανά μπήκαν στο παιχνίδι (34-39). Ο Κέβιν Πάντερ ήταν αυτός, που έδωσε λύση στους φιλοξενουμένους, καθώς σημείωσε συνεχόμενα τρίποντα και αποκατέστησε τη διψήφια διαφορά (34-47).

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας προσπάθησε και στο δεύτερο ημίχρονο για την ανατροπή, αλλά η Αρμάνι είχε τις λύσεις και κράταγε τα ηνία του σκορ (46-54). Ο Μάικ Τζέιμς έκανε πράγματα και θαύματα, αλλά το ίδιο έκανε και ο Πάντερ ο οποίος είχε απαντήσεις κάθε φορά που οι γηπεδούχοι πλησίαζαν στο σκορ (51-59). Η Αρμάνι ανέβασε ξανά τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (55-70) και δεν επέτρεψε στους Ρώσους να ελπίζουν σε ανατροπή.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Έτορε Μεσίνα να αντέχει στην πίεση (68-76). Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και η Αρμάνι Μιλάνο πήρε τελικά τη νίκη με 84-76.

Τα δεκάλεπτα: 10-30, 34-47, 55-70, 76-84

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Λούντμπεργκ, Μπολομπόι 6, Τζέιμς 21 (3), Χίλιαρντ 2, Χάκετ 8 (1), Βόιγκτμαν 6 (7ριμπ.), Κλάιμπερν 10 (1), Σενγκέλια 20 (10ριμπ.), Κουρμπάνοφ 3

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Πάντερ 32 (5), ΛεΝτέι 12, Μίτσοφ 4, Ρολ 5, Ροντρίγκεθ 7 (6ασ.), Σιλντς 14 (2), Μπρουκς, Έβανς, Χάινς 7 (6ριμπ., 5ασ.), Ντατόμε 3 (1)