Άλμπα Βερολίνου – Ολυμπιακός 80-84 : Ο Θρύλος του Βεζένκοφ

Με τον Σάσα Βεζένκοφ να πραγματοποιεί την εμφάνιση της ζωής του (31π., 10ρ.) ο Ολυμπιακός επικράτησε με 84-80 της Άλμπα στο Βερολίνο και πανηγύρισε την τρίτη σερί του νίκη στην Euroleague.

Μυθική εμφάνιση από τον Σάσα Βεζένκοφ και διπλό για τον Ολυμπιακό στο Βερολίνο. Με τον Βούλγαρο να πραγματοποιεί την καλύτερη εμφάνιση στην καριέρα του και να σταματά στους 31 πόντους, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα νίκησε με 84-80 στην έδρα της Άλμπα και έφτασε τις τρεις σερί νίκες στην Euroleague. Στο 14-16 πλέον οι «ερυθρόλευκοι», στο 11-19 οι Γερμανοί.

Πλήν του Βεζένκοφ που έκανε ρεκόρ καριέρας με τους 31 πόντους (και 10 ριμπάουντ), καθοριστικός ήταν και ο Σλούκας με 14 πόντους και κρίσιμα σουτ ενώ από 9 είχαν οι Έλις και ΜακΚίσικ. Για τους ηττημένους 14 είχε ο Λάμερς και 13 ο Πέιτον αλλά δεν ήταν αρκετοί.

Θυμηθείτε ΕΔΩ ξανά την εξέλιξη του ματς

Ο Ολυμπιακός που στην πρώτη περίοδο πήρε σκορ μόνο από Βεζένκοφ και Έλις μπήκε δυνατά και βρέθηκε στο +5 (2-7) με την Άλμπα να ισορροπεί όμως και έχοντας ευστοχία από τα 6.75 να καταφέρνει να προηγηθεί για το 18-16 στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Η Άλμπα προηγήθηκε για πρώτη φορά με +7 (29-22) στο 13′ αλλά ο Ολυμπιακός είχε τις απαντήσεις και βάζοντας νέους παίκτες στο σκοράρισμα (ΜακΚίσικ, Λαρεντζάκης) κατάφερε να προηγηθεί (31-32), στο 17’. Τα μακρινά σουτ όμως έδωσαν και πάλι τη λύση στην Άλμπα που πήγε στο ημίχρονο με 42-37.

Πολύ δυνατό ήταν το μπάσιμο των Πειραιωτών στο τρίτο δεκάλεπτο όπου με ένα 7-0 και προσωπικούς πόντους του Πρίντεζη προηγήθηκαν με +2 (42-44, 22′) και το ματς πήγε χέρι-χέρι μέχρι το τέλος της περιόδου (62-62). Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος για τη νίκη συνδυάζοντας την άμυνα και τη μεγάλη του ευστοχία από τα 6.75, φάνηκε να καθαρίζει τη νίκη όταν στο 34′ βρέθηκε στο +9 (65-74) και αργότερα στο +11 (67-78, 35′).

Η Άλμπα δεν παράτησε όμως το ματς και εκμεταλλευόμενη τα λάθη του Ολυμπιακού έφτασε το παιχνίδι στον πόντο (78-79) στα 34» πριν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της βραδιάς, Σάσα Βεζένκοφ τελειώσει κάθε ελπίδα τους με τρίποντο από τη γωνία για το 78-82. Με δύο βολές του ίδιου μάλιστα διαμορφώθηκε και το τελικό 80-84 που σφράγισε το διπλό του Ολυμπιακού.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 42-37, 62-62, 80-84

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Ρενέσες): Σίβα 14 (1/5 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ασίστ), Γκιφάι 8 (4/4 δίποντα), Ντέλοου 5 (1), Έρικσον 7 (2/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Σνάιντερ, Ολίντε 3, Φοντέκιο 7 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τίμαν 9 (1), Γκρέιντζερ 3 (1), Σίκμα 11 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λάμερς 13 (3/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον, Λαρεντζάκης 7 (2 τρίποντα, 3 ασίστ), Σπανούλης 3 (1), Σλούκας 14 (1/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Βεζένκοβ 31 (4/9 δίποντα, 6/7 τρίποντα, 5/5 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Πρίντεζης 6, Ζαν-Σαρλ 5 (6 ριμπάουντ), Τζένκινς, Κουφός, Έλις 9 (4/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 9 (3/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3 ασίστ)