Μπασκόνια – Αρμάνι Μιλάνο 86-69

Η Μπασκόνια πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση, διέλυσε την Αρμάνι (86-69) και... φορτσάρει για οκτάδα.

Βλέπει οκτάδα η Μπασκόνια που πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο (86-69) για την 31η αγωνιστική της Euroleague.

Η ισπανική ομάδα έπαιζε για να διατηρήσει τις ελπίδες της για την είσοδο της στους «8» εναντίον των Ιταλών που ήθελαν τη νίκη για να μείνουν μέσα στο παιχνίδι για πλεονέκτημα στα πλέι οφ. Νικήτρια σε αυτή τη μάχη αναδείχθηκε η Μπασκόνια, που με πρωταγωνιστές τους Πολονάρα (17), Χένρι (19), Γκεντράιτις (14) και Ντράγκιτς (15) πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση.

Η Αρμάνι ήταν τραγική επιθετικά, ενώ και αμυντικά τα βρήκε σκούρα κόντρα στους Βάσκους που πέρα από το πρώτο δεκάλεπτο ήταν σαφώς ανώτεροι. Οι μόνοι που διασώθηκαν από την ιταλική ομάδα είναι οι Πάντερ (13) και Ροντρίγκεθ (12).

Δείτε τα στατιστικά του παιχνιδιού ΕΔΩ

Στην πρώτη περίοδο η Αρμάνι είχε τον έλεγχο και εκμεταλλεύτηκε την αστοχία της Μπασκόνια, παίρνοντας μια μικρή διαφορά ασφαλείας (10-16). Ωστόσο, στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ πιο δυνατά και πήραν το προβάδισμα (19-18). Στη συνέχεια πήγαιναν χέρι-χέρι οι δύο ομάδες, με τον Μπρουκς να κρατάει τους Ιταλούς μες στο παιχνίδι και τους Ισπανούς να πληρώνουν την αστοχία τους, έχοντας 1/15 τρίποντα στο πρώτο μέρους που ολοκληρώθηκε με 33-32.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Πιέρια Χένρι έκανε ένα φοβερό σερί και σημείωσε το 39-32, ενώ ο Φαλ ανέβασε τη διαφορά στο +9 (41-32). Ο Ντατόμε προσπάθησε να ξεκολλήσει την Αρμάνι, αλλά ο Γκεντράιτις έδωσε το μεγαλύτερο προβάδισμα στους Βάσκους με +15 μέσα σε λίγα λεπτά (30’, 60-45), την ώρα που η άμυνα των Ιταλών… κατέρρεε.

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς κρατούσε πάντα τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό. Οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν κάποιες λύσεις με τον Σιλντς, αλλά για να μην ξεφύγει το σκορ και όχι για να φτάσουν στην ανατροπή. Η Μπασκόνια συνέχισε στον ίδιο ρυθμό σε όλο το δεκάλεπτο, ανεβάζοντας κι άλλο τη διαφορά στο +20 (76-56) με τον Χένρι. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς όλα είχαν κριθεί, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 86-69.

Τα δεκάλεπτα: 10-16, 33-32, 60-45, 86-69

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα 3 (1/5 σουτ), Χένρι 19 (5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ασίστ), Σεντεκέρσκις 9 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ), Ντιόπ 2, Φαλ 4, Πίτερς 3 (1/4 σουτ, 5 ριμπάουντ), Ντράγκιτς 15 (6/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Γκεντράιτις 14 (3/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Πολονάρα 17 (4/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 13 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Πάντερ 13 (2), ΛεΝτέι 2 (1/5 δίποντα), Μίτσοβ, Μορασκίνι, Ρολ 8, Ροντρίγκεθ 12 (2/9 τρίποντα), Ταρζούσκι 2, Σιλντς 10 (4/13 σουτ), Μπρουκς 10 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χάινς 2, Ντατόμε 10 (2)