ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Χίμκι 97-72

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας διέλυσε με 97-72 την ουραγό Χίμκι χωρίς να ζοριστεί ιδιαίτερα και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Ένα από τα ευκολότερα βράδια της στη φετινή Euroleague είχε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας (22-10) κόντρα στην Χίμκι (4-28). Όπως αναμενόταν άλλωστε. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη επικράτησε άνετα με 97-72 των ουραγών, έφτασε τις τέσσερις σερί νίκες και ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Ο Φόιγκτμαν (16π.-9ριμπ.) και Λούντμπεργκ (16π.) ήταν οι καλύτεροι για τους νικητές ενώ ο Έρικ είχε 14 πόντους. Όσο για τη Χίμκι που έπαιξε χωρίς τους Σβεντ, Μπούκερ, Τίμα και Γιόβιτς, ο Μίκι είχε 16 πόντους και ο Καράσεφ 15.

Το ματς ήταν ντέρμπι ουσιαστικά μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο. Μετά το 6-6 στα πρώτα λεπτά, η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε με 21-17 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με τη διαφορά όλο και να μεγαλώνει στη συνέχεια.

Το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους στο 47-34 με τη διαφορά να φτάνει ακόμη και στο +30 (72-42) λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικά με τη Χίμκι να προσπαθεί να μειώσει κάπως το εύρος της ήττας και την ΤΣΣΚΑ να παίρνει τη νίκη με 97-72.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 47-34, 76-47, 97-72.