ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Βιλερμπάν 88-70

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δυσκολεύτηκε για τρία δεκάλεπτα κόντρα στη Βιλερμπάν αλλά πατώντας γκάζι στο τέλος, έφτασε σε εύκολη νίκη με 88-70 και «κλείδωσε» τη δεύτερη θέση.

Τα… δύσκολα εύκολα έκανε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κόντρα στη Βιλερμπάν. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη τα βρήκε μπαστούνια για τρία δεκάλεπτα κόντρα στους Γάλλους αλλά στο τέλος πήρε τη νίκη με 88-70 και σφράγισε τη δεύτερη θέση στην Euroleague.

Πρώτος σκόρερ για την ΤΣΣΚΑ ήταν ο Λούντμπεργκ με 23 πόντους ενώ 21 είχε ο Έρικ. Ο Γιαμπουσελέ είχε 23 πόντους για τη Βιλερμπάν και 15 ο Κολέ.

Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, ξέφυγαν ακόμη και με +13 (30-17) αλλά η Βιλερμπάν μείωσε στο ημίχρονο σε 42-36.

Η αντεπίθεση της Βιλερμπάν συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο όπου προηγήθηκε ακόμη και με +4 (56-60) αλλά η ΤΣΚΚΑ αντέδρασε. Με επιμέρους 30-10 στην τέταρτη περίοδο κατάφερε να φτάσει τελικά σε εύκολη νίκη, με 88-70.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 42-36, 58-60, 88-70

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 23 (5/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κομένκο, Χίλιαρντ 8, Ούκοβ, Χάκετ 7, Αντόνοβ 3, Στρέλνιεκς 7 (4 ριμπάουντ), Φόγκτμαν 13, Κλάιμπερν 4, Λοπάτιν, Κουρμπάνοβ 2, Έρικ 21 (10/14 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Καούντι 3, Λακόμπ 2, Ντιό 8 (3 ασίστ), Φαλ 4, Νουά, Χέις, Γουόλτον 4, Μπάκο 6, Λάιτι 5, Γιαμπουσελέ 23 (4/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κόουλ 15 (3/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4 ασίστ, 3 λάθη)