ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Φενερμπαχτσέ 92-76

Οι Ρώσοι κυριάρχησαν στο τέταρτο δεκάλεπτο (28-10) και έκαναν το 1-0 στη σειρά με την Φενεμπαχτσέ, για τα πλέι οφ της Euroleague (92-76).

Το πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στο Final 4 της Euroleague έκανε η ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη επικράτησε με 92-76 της Φενερμπαχτσέ και έκανε το 1-0 στη σειρά των πλέι οφ της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης.

Οι Ρώσοι μπορεί να βρέθηκαν στο -2 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά στο τέταρτο κυριάρχησαν κατά κράτος και με επιμέρους σκορ 28-10 έφτασαν στην πολυπόθητη νίκη. Πρωταγωνιστές για τους γηπεδούχους ήταν οι Χάκετ και Κλάιμπερν, οι οποίοι είχαν από 20 πόντους, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο Βόιτμαν, που έκανε double double με 12 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Από τους ηττημένους, μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Ντε Κολό, αλλά οι 27 πόντοι που έβαλε δεν ήταν αρκετοί για να δώσουν τη νίκη στην τούρκικη ομάδα. Αξίζει να σημειώσουμε ότι η Φενερμπαχτσέ ταξίδεψε στην Μόσχα χωρίς τον προπονητή της, Ιγκόρ Κοκόσκοφ, όπως επίσης χωρίς τους Νταϊσόν Πιερ, Τζάρελ Έντι, Εντγκάρας Ουλανόβας, Μπόμπι Ντίξον, οι οποίοι έχουν προσβληθεί από τον κορωνοϊό, αλλά και τον τραυματία, Γιαν Βέσελι.

Οι Ρώσοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 8-2, αλλά οι Τούρκοι απάντησαν με 9-0 σερί και βρέθηκαν μπροστά με 11-8. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι το 15-13, όταν οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν νέο σερί και προηγήθηκαν με 21-15. Στο τελευταίο κομμάτι όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 13-2 έφεραν τα πάνω κάτω. Από το -6, βρέθηκαν στο +5 (28-23).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ανέλαβε δράση ο Κλάιμπερν, με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να ανεβάζει τη διαφορά στους 13 πόντους (40-27). Ο Ντε Κολό με συνεχόμενους πόντους μείωσε στους 5 (45-40), ωστόσο, η ομάδα του Ιτούδη δεν αγχώθηκε και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με μια διαφορά 9 πόντων (53-44). Στην αρχή της τρίτης περιόδου οι Τούρκοι μείωσαν σε 55-51 και στη συνέχεια σε 58-56, ενώ στο τέλος του δεκαλέπτου βρέθηκαν μπροστά με δύο πόντους (66-64).

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού όμως η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κυριάρχησε και έφτασε στη νίκη. Η σκληρή άμυνα πάνω στον Ντε Κολό ήταν το κλειδί για το 1-0. Μέσα σε πέντε λεπτά οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 20-4 και βρέθηκαν στο +14 (84-70). Το νερό είχε μπει πλέον στο αυλάκι, με τους Ρώσους να παίρνουν τη νίκη με 92-76 και να κάνουν το πρώτο βήμα για την πρόκριση στο Final 4.

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 53-44, 64-66, 92-76