Μπάμπεργκ – Ερυθρός Αστέρας 86-62

Με ρεσιτάλ έξω από τα 6.75 η Μπάμπεργκ του Ηλία Καντζούρη, διέλυσε τον Ερυθρό Αστέρα με 86-62, για την 23 αγωνιστική της Euroleague.

Στην Μπρόζε Αρένα είχαμε ματς μόλις για ένα δεκάλεπτο. Τότε οι Σέρβοι εκμεταλλευόμενοι το νωχελικό ξεκίνημα της Μπάμπεργκ, βρέθηκαν να προηγούνται 23-21. Αυτό ήταν! Από εκεί και πέρα είναι σαν οι παίκτες του Ερυθρού Αστέρα να είχαν… φύγει από το γήπεδο.

Στο δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο οι Γερμανοί ήταν καταιγιστικοί με συνολικό σκορ 48-22 και κάπως έτσι έκαναν το τέταρτο δεκάλεπτο να φαντάζει τυπική διαδικασία. Κάπως έτσι με ένα επί μέρους 17-17 ο φωτεινός πίνακας έδειξε νίκη της Μπάμπεργκ με 86-62, με τους Γερμανούς να πιάνουν τους Σέρβους στις 9 νίκες.

Τραγικοί έξω από τα 6.75 οι Σέρβοι με ποσοστό 23,1% (6/26), την ώρα που οι Γερμανοί έβλεπαν… βαρέλι το καλάθι με 14/24 (58,3%). Κορυφαίοι για την Μπάμπεργκ οι Μούσλι (13π / 13 ριμπ) και Ράιτ (21π / 9 ριμπ) την ώρα που από τους φιλοξενούμενους μετά βίας ξεχώρισε ο Ματίας Λεσόρτ με 12 πόντους και 6 ριμπάουντ.