Ρεάλ Μαδρίτης – Εφές 82-76

Η Ρεάλ Μαδρίτης πραγματοποίησε ένα ακόμη εκπληκτικό come back όπως στο Game 3, ισοφάρισε σε 2-2 επικρατώντας της Εφές με 82-76 και τώρα η πρόκριση θα κριθεί στην Τουρκία.

«Επτάψυχη» αποδεικνύεται η Ρεάλ που δεν πέταξε «λευκή πετσέτα» για άλλη μια φορά και δικαιώθηκε. Η «Βασίλισσα» πραγματοποίησε μια απίστευτη ανάτροπη όπως στο Game 3 με πρωταγωνιστή τον… τρομακτικό Γκαρούμπα, πανηγύρισε τη νίκη επί της Εφές (82-76) και έστειλε τη σειρά στο Game 5, όπου θα κριθεί η πρόκριση για το Final 4.

Οι Μαδριλένοι πραγματοποίησαν ένα ξεκίνημα βγαλμένο από όνειρο, φτάνοντας το σκορ μέχρι και 17-0. Ωστόσο, η ομάδα του Αταμάν ξύπνησε και με ένα σερί 0-11 μείωσε στο -6, ενώ το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 19-13.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τους Ντάνστον, Σίνγκλετον και Λάρκιν να κάνουν τη διάφορα «έτρεξαν» ένα 0-8 σερί και πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (19-21). Στη συνέχεια ο Μπομπουά έκλεψε την παράσταση και με ένα δικό του σόου η τουρκική ομάδα πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 11 πόντων (36-47), με τον Γάλλο να έχει πετύχει 19 πόντους σε 17 λεπτά.

Στην τρίτη περίοδο οι «μερένχες» κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά μέχρι και στο -4 (51-55) με πρωταγωνιστές τον… αγέραστο Κάρολ και τον 19χρονο Γκαρούμπα, όμως η Εφές ανέβασε στροφές και με τη βοήθεια του Μίσιτς που στο πρώτο μέρος ήταν άφαντος πήρε ξανά μια σημαντική διαφορά (57-66).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Λάρκιν να κάνει τα… μαγικά του οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο, όμως τα πράγματα άλλαξαν δραματικά όταν ο Γκαρούμπα «αγρίεψε». Εκεί η Ρεάλ με ένα επιμέρους σκορ 15-1 πραγματοποίησε μια άνευ προηγουμένου ανατροπή και πήρε το προβάδσιμα (74-73). Ο Μίσιτς, ο οποίος… εξαφανίστηκε ξανά έκανε 1/2 από τη γραμμή και ο Γιουλ και οι βολές του Ρούντι έδωσαν στους γηπεδούχους το +4, ενώ το παχνίδι τελικώς έληξε με 82-76 υπέρ της «Βασίλισσας».

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 36-47, 57-66, 82-76