Ερυθρός Αστέρας – Ουνικάχα Μάλαγα 80-76

Ο Ερυθρός Αστέρας πήρε διαφορά ασφαλείας στην τρίτη περίοδο, είδε την Μάλαγα να επιστρέφει στην τέταρτη, έστω και δύσκολα όμως νίκησε τους Ισπανούς στη Σερβία (80-76) και τους έπιασε στο βαθμολογικό πίνακα, διατηρώντας ζωντανές τις όποιες ελπίδες του για είσοδο στην οκτάδα.

Ήταν ένα ματς κομβικό βαθμολογικά ενόψει της συνέχειας, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τη νίκη προκειμένου να διατηρήσουν ζωντανές τις όποιες ελπίδες τους για είσοδο στην οκτάδα. Ένας όμως μπορούσε να την πάρει και αυτός ήταν ο Ερυθρός Αστέρας! Οι Σέρβοι επικράτησαν της Μάλαγα (80-76) στo Aleksandar Nikolic Hall, την έπιασαν στο 10-14 και παρότι η αποστολής τους μοιάζει (και είναι) ιδιαίτερα δύσκολη, έχουν δικαίωμα στο… όνειρο των playoff.

Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι στο πρώτο ημίχρονο (24-24 το πρώτο δεκάλεπτο, 16-13 το δεύτερο), στην τρίτη περίοδο, όμως, οι Σέρβοι πάτησαν γκάζι και σε συνδυασμό με την παρατεταμένη αστοχία των φιλοξενούμενων έχτισαν μια διαφορά ασφαλείας (49-39 στα 06:14, έκλεισε στο 62-52). Και ενώ όλα έδειχναν ότι οι παίκτες του Ντούσαν Αλιμπίγεβιτς θα έφθαναν σχετικά εύκολα στη νίκη, αυτοί του Χουάν Πλάθα έκαναν την αντεπίθεσή τους στο τελευταία δεκάλεπτο, μάζεψαν τη διαφορά (65-62 στα 05:43), παρά όμως την ασφυκτική πίεσή τους στο τέλος, δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή. Ο Ερυθρός Αστέρας πήρε το 10ο φετινό ροζ φύλλο αγώνα στην Euroleague (80-76 τελικό), όσα έχει και η Μάλαγα.

Κορυφαίος για τους γηπεδούχους (και του αγώνα) ήταν ο Τέιλορ Ροτσέτσι (21 πόντους, 4 ασίστ σε 26:44), έχοντας για συμπαραστάτες στην παραγωγή τους Μίλκο Μπιέλιτσα (13 πόντους), Τζέιμς Φελντέιν (11 πόντους) και Μπράνκο Λάζιτς (10 πόντους).

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 16-13, 22-15, 18-24