Εφές – Μακάμπι Τελ Αβίβ 81-94

Σε τροχιά πρόκρισης παραμένουν οι Ισραηλινοί.

Σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει να εξασφαλίσει την πρόκρισή της στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας, πέτυχε η Μακάμπι. Στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής, η ομάδα του Τελ Αβίβ νίκησε μέσα στην Τουρκία την Εφές με 94-81 και βελτίωσε το ρεκόρ της στο 13-12.

Απέναντι σε μια ομάδα που δεν έχει ελπίδες πρόκρισης όπως η Εφές, το συγκρότημα του Νέβεν Σπάχια πραγματοποίησε πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο. Ειδικά στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν τη διαφορά, τρέχοντας επιμέρους σκορ 19-27.

Τζάκσον με 18, Παραχούσκι με 14 και Ρολ με 16 πόντους οι καλύτεροι των νικητών, που είχαν φοβερή ευστοχία από τα 6,75μ. με 15/24!

Από την ομάδα του Εργκίν Αταμάν, ο νεοφερμένος Σόνι Ουίμς είχε 21 πόντους, ενώ 16 πρόσθεσε ο Μπράιαντ Ντάνστον.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 42-43, 62-67, 81-94