Ούνιξ Καζάν – Μονακό 80-88 – O Τζέιμς «πλήγωσε» τον Χεζόνια

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι η Μονακό επικράτησε της Ούνιξ Καζάν στην παράταση με 88-80 και έκανε το 2/2 στην φετινή Euroleague.

O Μάικ Τζέιμς μπορεί να ήταν ο μοιραίος παίκτης στα τελευταία δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας, ωστόσο στην παράταση ήταν εξαιρετικός και οδήγησε την Μονακό στην δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στην Εuroleague.

O Χολ ήταν ο κορυφαίος παίκτης για τους νικητές με 16 πόντοι και 8 ριμπάουντ, ενώ και ο Λι είχε  12 πόντους, ο Βέστερμαν 7 πόντους, 8 ασίστ και 5 ριμπάουντ και ο Μάικ Τζέιμς είχε 14 πόντους και 7 ριμπάουντ, ο οποίος ήταν ο μοιραίος παίκτης στην κανονική διάρκεια, καθώς αστόχησε σε μια βολή και στο τελευταίο σουτ, όμως στην παράταση ήταν από τους καλύτερους και βοήθησε τα μέγιστα την Μονακό για να πάρει την νίκη.

Από την άλλη πλευρά ξεχώρισαν οι Χεζόνια με 17 πόντους και 5 ριμπάουντ, Τζον Μπράουν με 14 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Λορέντζο Μπράουν με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Ο αγώνας

Η Ούνιξ Καζάν ξεκίνησε πιο δυναμικά τα παιχνίδι και ξεκίνησε και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με (10-6 στο 4′). Η Μονακό βελτιώθηκε επιθετικά και έτρεξε ένα σερί 7-0 και ξέφυγε στο σκορ με +5 κάνοντας το σκορ (13-18) και συνέχισαν έτσι μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο έκλεισε με (15-18) υπέρ της Μονακό.

Στη 2η περίοδο η Μονακό συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με την διαφορά να ανεβαίνει ακόμα περισσότερο και έφτασε στο (25-31 στο 15’). Παρ’ όλα αυτά, οι Ρώσοι απάντησαν με 7-0 διά χειρός Μπράουν, που τους έφερε στο +1 (32-31). Με απίθανο buzzer beater τρίποντο του Ντεμαΐς πίσω από το κέντρο του γηπέδου η Γάλλοι έκαναν το (35-39) που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Το 3ο δεκάλεπτο η Ούνιξ κυριάρχησε στο παρκέ και κάπου εκεί πήρε μπρος και ο Χεζόνια με τους Ρώσους να τρέχουν ένα επιμέρους σκορ 9-2 και να ανατρέπουν την κατάσταση (48-43 στο 25’). Μάλιστα το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε υπέρ της Ούνιξ Καζάν με διαφορά 8 πόντων (58-50).

Με την έναρξη του 4ου δεκαλέπτου η Μονακό αντέδρασε και επανήλθε με επιμέρους 9-1 (61-61 στο 34’). Στα τελευταία λεπτά του αγώνα το παιχνίδι εξελίχθηκε σε θρίλερ με τις δύο ομάδες να παίρνουν βραχεία κεφαλή στο σκορ, το οποίο ανατρεπόταν συνεχώς. Στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα ο Τζέιμς κέρδισε  αλλά ευστόχησε μόνο σε μία από τις δύο βολές, ενώ αστόχησε και στο σουτ που επιχείρησε μετά το επιθετικό ριμπάουντ που πήρε. Έτσι το παιχνίδι ολοκληρώθηκε ισόπαλο με 74-74 και οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Μονακό ήταν απόλυτα σοβαρή και με σωστές επιλογές στην επίθεση και έτρεξε ένα σερί 11-0 και τους έφερε από το -2 (78-76) στο +9 (78-87). Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού δεν άλλαξε κάτι δραματικά και παιχνίδι ολοκληρώθηκε με την Μονακό να παίρνει την νίκη με 88-80 και να κάνει το 2/2 στην Εuroleague.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 35-39, 58-50, 74-74 (κ.α.), 80-88 (παρ.)