Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης – Μπάγερν Μονάχου 79-71

Η Ζενίτ επικράτησε με 79-71 της Μπάγερν Μονάχου για την 4η αγωνιστική της Euroleague, πετυχαίνοντας την 3η φετινή της νίκη στη διοργάνωση.

Η Μπάγερν Μονάχου έβαλε δύσκολα στη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, έκανε μια επική ανατροπή, επιστρέφοντας από το -17, αλλά οι Ρώσοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 79-71 για την 4η αγωνιστική της Euroleague και ανέβηκαν στο 3-1.

Κορυφαίος για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ήταν ο Κόνερ Φράνκαμπ με 12 πόντους σε 17:25 συμμετοχής.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά και με εντυπωσιακό τρόπο έφτασαν γρήγορα στο 11-0, ενώ η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 17 πόντους (29-12, 31-14), με τους Βαυαρούς να μειώνουν απλά στους 15 πόντους (31-16) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η υπερηχητική εμφάνιση των Ρώσων συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, φτάνοντας στο +16 (38-22) στα μέσα της περιόδου, με τη Μπάγερν να αντιδρά και να μειώνει σε μονοψήφιο (43-35) στο τέλος του ημιχρόνου.

Οι Βαυαροί έκαναν εντυπωσιακή ανατροπή στην αρχή της 3ης περίοδου, περνώντας μπροστά με 3 πόντους (47-50). Η Ζενίτ πήρε ξανά το προβάδισμα (52-50), αλλά η Μπάγερν πήρε ξανά το πάνω χέρι και να κλείνει το 3ο δεκάλεπτο με τη διαφορά στο +6 (54-60).

Οι Ρώσοι μπήκαν αποφασιστικά στην τελευταία περίοδο και με ένα σερί 9-2 πήραν το προβάδισμα με 64-62. Στη συνέχεια έφτασαν στο +5 (72-67) και πήραν τη νίκη 79-71.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-16, 43-35, 54-60, 79-71.

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Λόιντ 9 (1 τρίποντο, 11 ασίστ), Καράσεφ, Κουλάγκιν 5 (1), Μπαρόν 10, Κουζμίνσκας, Ζούμπκοφ 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Πόιτρες 14 (6 ριμπάουντ), Πονίτκα (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φράνκαμπ 12 (2), Μίκι 18 (5/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Γκουντάιτις 6.

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ – Μπαμπ 1 (0/3 σουτ, 1/2 βολές), Τόμας 2 (0/3 τρίποντα), Γουόλντεν 20 (3/7 τρίποντα, 7 ασίστ), Χάντερ 6, Γιάραμαζ, Τζέντοβιτς 3 (1), Ρούμπιτ 8 (2/7 σουτ, 3/6 βολές), Σίσκο 7 (1), Χίλιαρντ 24 (4/7 τρίποντα), Σίλινγκ.