Άλμπα Βερολίνου – Μπασκόνια 76-80

Μετά τη νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό, η Μπασκόνια επικράτησε και της Άλμπα Βερολίνου εκτός έδρας με 80-76 και πέτυχε τη 2η νίκη της στη διοργάνωση.

Η Μπασκόνια πέτυχε τη 2η διαδοχική της νίκη στη Euroleague, καθώς μετά τη νίκη επί του Παναθηναϊκού, επιβλήθηκε με 80-76 της Άλμπα στο Βερολίνο, ανεβαίνοντας στο 2-2.

Οι Γερμανοί έμειναν πίσω από νωρίς, χάνοντας μέχρι και με 27 πόντους (29-56), στο τέλος… μάζεψαν τη διαφορά (έφτασαν μέχρι το 72-75), αλλά η Μπασκόνια πανηγύρισε τη νίκη.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Σιμόνε Φοντέκιο (ο οποίος αγωνιζόταν στην Άλμπα πέρσι) με 17 πόντους (3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) ενώ ο Τζέισον Γκρέιντζερ είχε 15 πόντους και 6 ασίστ.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο ματς, πήραν το προβάδισμα (2-7, 10-16) και έκλεισαν το δεκάλεπτο με τη διαφορά στους 6 πόντους (15-21).

Η κατάσταση στο δεύτερο ημίχρονο χειροτέρεψε περισσότερο για την Άλμπα, καθώς η Μπασκόνια άρχισε να ανεβάζει ρυθμούς και η διαφορά εκτοξεύτηκε μέχρι και στους 22 πόντους (26-48), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 29-52.

Στην 3η περίοδο η διαφορά έφτασε στους 27 πόντους (29-56), με τους γηπεδούχους να μειώνουν με ένα μικρό σερί στους 15 πόντους (47-62).

Η Άλμπα προσπάθησε να πλησιάσει στο σκορ, το κατάφερε, φτάνοντας τη διαφορά στους 3 πόντους (72-75), αλλά η Μπασκόνια κράτησε τον έλεγχο του ματς ως το τέλος, παίρνοντας τη νίκη με 80-76.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-21, 29-52, 47-62, 76-80.

ΑΛΜΠΑ (Γκονθάλεθ): Λο 8 (1), Ντα Σίλβα 15 (6 ριμπάουντ), Σμιθ 6 (3/12 σουτ, 5 ασίστ), Ντίλοου 3 (1), Μάτισεκ 4 (1), Σνάιντερ 4 (5 ριμπάουντ), Νίκιτς, Ολίντι 2, Σίκμα 19 (5/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπλατ 6 (2), Ζούσμαν 9 (3/4 τρίποντα).

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Ιβάνοβιτς): Μπάλντουιν 4 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σεντεκέρσκις 4 (6 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 9 (3/4 τρίποντα), Γκρέιντζερ 15 (3/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Φοντέκιο 17 (3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ίνοκ 4, Κοστέλο 10, Γκεντράιτις 8 (0/3 τρίποντα), Νόκο 9 (6 ριμπάουντ, 5 λάθη), Κούρουτς.