Φενερμπαχτσέ – Ούνιξ Καζάν 80-41

Η τούρκικη ομάδα έκανε σμπαράλια την Ούνιξ Καζάν (80-41) και πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στη φετινή Euroleague.

Ερμαιο στις ορέξεις της Φενερμπαχτσέ έγινε η Ούνιξ Καζάν, με την τούρκικη ομάδα να κάνει σμπαράλια την παρέα του Μάριο Χεζόνια και να επικρατεί με το επιβλητικό 80-41, για την 4η αγωνιστική της Euroleague.

Οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν σε παράσταση για ένα ρόλο το παιχνίδι και έφτασαν στη δεύτερη νίκη τους στη φετινή διοργάνωση, έχοντας ως πρωταγωνιστές τους Σαγιόκ και Μπούκερ, που πέτυχαν από 17 και 16 πόντους αντίστοιχα. Διψήφιο αριθμό είχε επίσης ο Ντε Κολό, που πέτυχε 13, ενώ 10 πόντους είχε ο Ντουβερίογλου. Από τους φιλοξενούμενους, μόνο ο Κάναν είχε διψήφιο αριθμό, με τον Αμερικανό να πετυχαίνει 10 πόντους. Ο Χεζόνια είχε μόλις πέντε, με 1/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 3/3 βολές.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ (7-7). Στη συνέχεια όμως η Φενερμπαχτσέ ανέβασε στροφές και κυριάρχησε απόλυτα στο παρκέ. Με ένα σερί 14-1 έφτασε στο 21-8 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +13. Οι γηπεδούχοι είχαν βρει ρυθμό σε άμυνα και επίθεση, με την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς να φτάνει στο +22 (33-11) και να κλείνει το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 44-22.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Χεζόνια να είναι… άφαντος και την Φενερμπαχτσέ να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ. Η διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ανέβηκε στους 34 πόντους (61-27), με το τελικό 81-40 να αποτυπώνει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης και την κυριαρχία της τούρκικης ομάδας.

Τα δεκάλεπτα: 21-8, 44-22, 61-27, 80-41