Ζαλγκίρις Κάουνας – Άλμπα Βερολίνου 71-79

Παραμένει δίχως νίκη στη Euroleague η Ζαλγκίρις Κάουνας, καθώς υπέστη νέα ήττα, αυτή την φορά από την Άλμπα με 79-71.

Άλλη μια απογοητευτική εμφάνιση από την Ζαλγκίρις, η οποία γνώρισε την ήττα μέσα στο Κάουνας από την Άλμπα Βερολίνου με 79-71 για την 8η αγωνιστική της Euroleague. Αγνοούν τη νίκη οι Λιθουανοί στη διοργάνωση (0-8), στο 3-5 το ρεκόρ της γερμανικής ομάδας.

Ήταν ένα παιχνίδι, στο οποίο η Άλμπα είχε τον πλήρη έλεγχο από το ξεκίνημα, παίρνοντας στα πρώτα λεπτά προβάδισμα 9 πόντων (6-15). Σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Έρικσον, ο οποίος ήταν ιδιαίτερα ζεστός στην επάνοδό του στην αγωνιστική δράση σκοράροντας αρχικά 6 πόντους. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους Γερμανούς μπροστά με 22-10 με την Ζαλγκίρις να μην περνάει σε κανένα σημείο του αγώνα μπροστά στο σκορ. Στη β’ περιόδο, οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την άμυνά τους βάζοντας φρένο στο πάρτι της Άλμπα. Οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα (37-41).

Στην επανάληψη, η Ζαλγκίρις έκανε την προσπάθειά της να επιστρέψει, αλλά η ομάδα του Γκονζάλες είχε σε μεγάλη μέρα τον πρώτο σκόρερ της, Έρικσον (τελείωσε το ματς με 16 πόντους), με αποτέλεσμα να μην πανηγυρίσει ούτε τώρα την πρώτη της νίκη. Αυτοί που ξεχώρισαν για τους ηττημένους ήταν οι Στρέλνιεκς και Καβανό με 16 και 17 πόντους αντίστοιχα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-22, 37-41, 52-62, 79-71

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Ζντοβτς): Μπλάζεβιτς 2, Λεκαβίτσιους 11 (4/8 δίποντα, 4 ασίστ), Νίμπο 8 (6 ριμπάουντ), Καλνιέτις 7 (3 ασίστ), Μιλάκνις 5, Ντράγκιτς, Στρέλνιεκς 16 (4), Καβανό 17 (5/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Γκιφάι 5 (4 ριμπάουντ), Ουλάνοβας.

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονζάλεζ): Λο 9 (6 ασίστ), Ντα Σίλβα 15 (6/9 δίποντα), Σμιθ, Έρικσον 16 (3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ολίντε 4, Κουμάτζε 1, Τίμαν 4, Σίκμα 10 (6 ριμπάουντ), Μπλατ 6 (6 ασίστ), Ζούσμαν 4, Λάμερς 10 (5/8 δίποντα).