Mπάγερν Μονάχου – Ρεάλ Μαδρίτης 76-80

Η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε δια πυρός και σιδήρου μέσα από την έδρα της Μπάγερν Μονάχου, καθώς επικράτησε με 80-76 για την 8η αγωνιστική της Euroleague.

Η Ρεάλ Μαδρίτης σε ένα δραματικό παιχνίδι στο Μόναχο επικράτησε με 80-76 της Μπάγερν και έφυγε με το διπλό από την Γερμανία για την 8η αγωνιστική της Euroleague.

H Ρεάλ μπήκε πολύ δυναμικά στην αναμέτρηση, με τους Ισπανούς να προηγούνται με 4-9 στο 4′ και με 4-11 στο 6′. Από εκεί και πέρα  οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να ξεκλειδώσουν την άμυνα της Ρεάλ και να ισοφαρίσουν στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (13-13).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η μπάγερ έδειξε τη διάθεση να πιέσει αρκετά και είχε και πολύ καλές επιλογές στην επίθεση. Από την άλλη πλευρά η Ρεάλ με τον Ταβάρες κάτω από το καλάθι είχε την απόλυτη υπέροχη στα ριμπάουντ. Οι μαδριλένοι συνέχισαν να πιέζουν και καλό ρυθμό στην επίθεση ανέβασαν τη διαφορά στο συν 10 με το ημίχρονο να κλείνει στο 32-41.

Στην επανάληψη η Μπάγερν Μονάχου έδειξε διάθεση να γυρίσει το παιχνίδι και τα κατάφερε όταν έφτασε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους στην αρχή της τρίτης περιόδου. Η Μπάγερν συνέχισε να πιέζει την Ρεάλ και με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά ήταν στους δύο πόντους 58-60.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο που ήταν και το πιο συγκλονιστικό του παιχνιδιού το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς και χέρια με τις δύο ομάδες να ψάχνουν απεγνωσμένα τη νίκη. Λίγα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης αποβλήθηκε ο Ταβάρες με πέντε φάουλ, αλλά αυτό δεν πτόησε την Ρεάλ όπου με δύο βολές του Γιούλ στο τέλος της αναμέτρησης, η οποία κατάφερε να φύγει νικήτρια από το Μόναχο.

Τα δεκάλεπτα: 13-13, 32-43, 58-60, 76-80

ΜΠΑΓΕΡΝ: Γουάιλερ – Μπαμπ, Τόμας 11 (1), Γουόλντεν 10 (2), Χάντερ 10 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γιάραμαζ, Λούτσιτς 7, Ομπστ, Τζέντοβιτς 2, Ρούμπιτ 20 (5/12 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/8 βολές, 5 ασίστ), Χίλιαρντ 16 (2/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κοζέρ 7 (1/4 τρίποντα), Ερτέλ 5 (1/4 τρίποντα), Φερνάντεθ 5 (1/6 τρίποντα), Αμπάλδε 9 (1/4 τρίποντα), Χάνγκα (0/4 σουτ), Βούκτσεβιτς 3 (1), Πουαριέ 9 (3/4 δίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ταβάρες 7 (3/3 δίποντα, 1/1 βολή, 9 ριμπάουντ), Γιουλ 10 (2), Γιαμπουσέλε 21 (5/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Τέιλορ 4 (1).