Ερυθρός Αστέρας-Βιλερμπάν 73-67

Ο Ερυθρός Αστέρας με την αύρα της νίκης επί του Παναθηναϊκού, επικράτησε της Βιλερμπάν με 73-67 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κάλινιτς, που έκανε career high.

Μετά από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, ο Ερυθρός Αστέρας κέρδισε στην Σερβία με 73-67 την Βιλερμπάν για την 9η αγωνιστική της Euroleage. Στο 4-5 το ρεκόρ των «ερυθρόλευκων», οι οποίοι έσπασαν το νικηφόρο σερί τριών αγώνων των Γάλλων (6-3).

Η ομάδα του Ράντονιτς ξεκίνησε φουριόζα και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κάλινιτς, ο οποίος σταμάτησε στους 22 πόντους κάνοντας μάλιστα career high, ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 18-9. Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, η Βιλερμπάν ανέβηκε και μ’ ένα σερί 8-2 μείωσε στους 5 (24-19). Οι Γάλλοι κατάφεραν μάλιστα να πάνε στα αποδυτήρια πίσω με την ελάχιστη διαφορά (33-32), δείχνοντας αποφασισμένοι να φύγουν με την τέταρτη σερί νίκη τους.

Στ0 β’ ημίχρονο με τρίποντο του Οκόμπο, η Βιλερμπάν πέρασε μπροστά, αλλά ο Κάλινιτς με πέντε πόντους έδωσε πάλι το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Σέρβους στο +5 (50-45). Στην τελευταία περίοδο ο Ερυθρός Αστέρας ανέβασε την απόδοσή του, βρήκε εύκολους πόντους και πήρε εντέλει το ροζ φύλλο παρά την αξιόμαχη προσπάθεια της ομάδας του Πάρκερ, η οποία είχε κορυφαίους τους Οκόμπο και Τζόουνς με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 18-9, 33-32, 50-45, 73-67

Ερυθρός Αστέρας-Βιλερμπάν: 73-67