Παναθηναϊκός – Ζενίτ 70-64: «Ανάσταση» με Νέντοβιτς

Νέα παράσταση από τον Νέντοβιτς, που μετά το ΣΕΦ έκανε μαγική εμφάνιση και απέναντι στη Ζενίτ οδηγώντας τον Παναθηναϊκό στη νίκη (70-64) μετά από πέντε σερί ήττες στη Euroleague

Ο Νεμάνια Νέντοβιτς το έπιασε από εκεί που το άφησε στο ΣΕΦ. Ο Σέρβος σούπερ σκόρερ του Παναθηναϊκού ήταν ο πρωταγωνιστής των πράσινων για δεύτερο σερί παιχνίδι, οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη με 70-64 επί της Ζενίτ για την 12η αγωνιστική της EuroLeague.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε χαρακτήρα και με «όπλο» τον κόσμο του που έδωσε δυναμικό παρών στο ΟΑΚΑ, πήρε την τρίτη του νίκη στη διοργάνωση (3-9), ρίχνοντας τη σημερινή του αντίπαλο στο 8-4. Οι πράσινοι ήταν εντυπωσιακοί στο δεύτερο ημίχρονο και παρόλο που έχασαν διαφορά δέκα πόντων στο τελευταίο δεκάλεπτο, είχαν τα ψυχικά αποθέματα και με μπροστάρη τον Νέντοβιτς που έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο (64-62) πήρε το ροζ φύλλο αγώνα, δίνοντας συνέχεια στο διπλό επί του Ολυμπιακού.

Ο 30χρονος γκαρντ τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους και 5 ασίστ, έχοντας για άξιο συμπαραστάτη τον Γιώργο Παπαγιάννη που κυριάρχησε στα καλάθια, έχοντας 18 πόντους, 13 ριμπάουντ και 4 τάπες.

Για την Ζενίτ, πρώτος σκόρερ ήταν ο Λόιντ με 15 πόντους, με τους Φράνκαμπ και Κουζμίνσκας να είναι επίσης διψήφιοι με 14 και 13 αντίστοιχα.

Αντέδρασε και έμεινε μέσα στο παιχνίδι

Η νίκη επί του Ολυμπιακού δεν μπόρεσε να δώσει «φτερά» στον Παναθηναϊκό, ο οποίος είδε τη Ζενίτ να προηγείται με 12-0 νωρίς στο παιχνίδι. Ο Πρίφτης άλλαξε γρήγορα τα 3/5 της πεντάδας, με τον Σαντ-Ρος να πετυχαίνει τους πρώτους πόντους του τριφυλλιού με τρίποντο (3-12), 5:14΄ πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Νέντοβιτς όμως συνέχισε από εκεί που σταμάτησε στο  ΣΕΦ και με οχτώ προσωπικούς πόντους, μείωσε μέχρι τους πέντε (11-16). Η άμυνα ζώνης περιόρισε όσο μπορούσε την επιθετική δράση της Ζενίτ, αλλά με μπροστάρη τον Λόιντ (8π. στην α΄ περίοδο) έκλεισε προηγούμενη με οχτώ πόντους (15-23) το δεκάλεπτο και 7/8 δίποντα.

Η διαφορά εξαλείφθηκε πλήρως στο 15΄, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει στόχο πίσω από τα 6,75 με Μέικον, Νέντοβιτς και Κασελάκη, ισοφαρίζοντας στους 28 πόντους.

Και πάλι όμως η Ζενίτ κατάφερε να αποσπαστεί με δέκα πόντους (28-38), εκμεταλλευόμενη και τα σφυρίγματα των διαιτητών, οι οποίοι έδωσαν τεχνική ποινή σε Μέικον και Πρίφτη για διαμαρτυρίες. Το ημίχρονο όμως έκλεισε στη μισή απόσταση χάρη σε διαδοχικούς πόντους του Οκάρο Ουάιτ (33-38).

Ο Παναθηναϊκός είχε ίδιο αριθμό εκτελεσμένων διπόντων και τριπόντων (15), όντας εξαιρετικά άστοχος μέσα από την περίμετρο (4/15, 26%). Παράλληλα είχε ένα παραπάνω λάθος από ασίστ (7-6), ενώ επέτρεψε οχτώ επιθετικά ριμπάουντ στη Ζενίτ.

Κυρίαρχος Παπαγιάννης, καθοριστικός Νέντοβιτς

Ο Παναθηναϊκός πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ με 6:23΄ να απομένουν για το τέλος της 3ης περιόδου, ακουμπώντας συνεχώς στον Παπαγιάννη (41-40). Στο 25΄, η διαφορά πήγε στους έξι (46-40), ενώ τρία λεπτά μετά ο Νέντοβιτς διεύρυνε και άλλο την απόσταση ευστοχώντας σε τρίποντο (51-42). Όλα αυτά, οι πράσινοι τα έκαναν χωρίς τον Παπαπέτρου στο παρκέ, με τον Παπαγιάννη να έχει στο 3ο δεκάλεπτο 10 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 τάπες (53-48, 30΄).

Στο 33΄ η διαφορά ακούμπησε στους δέκα για πρώτη φορά (60-50), αλλά η Ζενίτ με μπροστάρη τον Φράνκαμπ έκανε ντέρμπι το παιχνίδι μειώνοντας στον πόντο (60-59). Ο Κουζμίνσκας έδωσε μάλιστα προβάδισμα στους Ρώσους με τρίποντο (61-62) δύο λεπτά πριν το τέλος, αλλά δευτερόλεπτα μετά ο Νέντοβιτς απάντησε με τον ίδιο τρόπο (64-62) βάζοντας «φωτιά» στο γήπεδο.

Ένα εξαιρετικό play μετά από επαναφορά και 0,9¨ να απομένουν για το τέλος της επίθεσης έκανε το 66-62 για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος στα δευτερόλεπτα που απέμεναν διατήρησε το προβάδισμα και πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη με 70-64.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 33-38, 53-48, 70-64