Άλμπα Βερολίνου – Μακάμπι Τελ Αβίβ 91-86

Η Άλμπα Βερολίνου ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα απέναντι στην Μακάμπι Τελ Αβίβ και επικράτησε με 91-86, ανεβαίνοντας έτσι στο 4-8.

Επέστρεψε στις νίκες η Άλμπα Βερολίνου μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα, καθώς κέρδισε με 91-86 της Μακάμπι για την 12η αγωνιστική της Euroleague, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 4-8. Από την άλλη μεριά, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, η οποία δεν παρουσίασε καλό πρόσωπο, υπέστη δεύτερη σερί ήττα και υποχώρησε στο 7-4.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο 4′ με 8-4, αλλά η «ομάδα του λαού» βρήκε την λύση και με τρίποντο του Ουίλμπεκιν πέρασε μπροστά με 3 (10-13). Εντέλει, η πρώτη περίοδος έληξε με τους Γερμανούς στο +4 (21-17).

Στη δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ αλλά ένα μικρό ξέσπασμα των Γερμανών τους έδωσε μαξιλαράκι 7 πόντων (38-31), τρία λεπτά πριν το ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε με τους παίκτες του Γκονζάλες να προηγούνται με 44-35.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός διατηρήθηκε σε αντίστοιχα επίπεδα, με τη διαφορά να παραμένει λίγο κάτω από διψήφιο νούμερο (60-52), τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου. Όμως ένα ξέσπασμα του Ουίλμπεκιν έφερε τη διαφορά στο καλάθι (60-58), για να ξεφύγει αμέσως μετά η Άλμπα (65-58, 30′).

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου, η διαφορά πήγε στους 10 (68-58) και δύο λεπτά αργότερα στους 11 (72-61) αλλά ένα σερί 4-10 των Ισραηλιτών ξαναέκανε το παιχνίδι ντέρμπι (76-71) έξι λεπτά πριν το φινάλε. Στο 36′ μάλιστα η διαφορά κατέβηκε στους 2 (78-76) χάρη στους Νάναλι και Ουίλμπεκιν, αλλά οι γηπεδούχοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με πρωταγωνιστές τους Ζούσμαν και Έρικσον έφτασαν στη νίκη.

Για τους νικητές, πρώτος σκόρερ ήταν ο Έρικσον με 19 έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Κουμάτζι με 12, ενώ για την ομάδα του Σφαιρόπουλου ξεχώρισε ο Ουίλμπεκιν με 22 και Ζίζιτς με 17.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 45-35, 65-58, 91-86

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονζάλες): Λο 11 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντα Σίλβα 8 (4/4 δίποντα), Σμιθ 5 (1), Έρικσον 19 (5), Μάτισεκ, Ολίντε 4, Κουμάτζι 12 (4/5 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Τίμαν 6 (2), Σίκμα 8 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπλατ 6 (2), Ζούσμαν 8 (2), Λάμερς 4

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Ουίλμπεκιν 22 (2/4 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Έβανς 3 (1), Καλέιρο 9 (1), Γουίλιαμς 15 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Τέιλορ 2, Ρέινολντς 8 (4/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Σόρκιν, Ντιμπαρτολομέο, Νάναλι 10 (1/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ζίζιτς 17 (8/10 δίποντα, 6 ριμπάουντ)