Ερυθρός Αστέρας – Ούνικς Καζάν 78-98: «Πάρτι» μέσα στο Βελιγράδι

Η Ούνικς Καζάν (7-5) έκανε «πάρτι» μέσα στο Βελιγράδι επικρατώντας με 98-78 του Ερυθρού Αστέρα (4-8) και έφτασε τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες στην EuroLeague.

Ούνικς is on fire! Η ομάδα του Καζάν έχει πάρει φόρα στην EuroLeague και δεν σταματά πουθενά. Ο αγώνας στο Βελιγράδι απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα έκρυβε κινδύνους πριν την έναρξη, αλλά μέσα στο παρκέ υπήρχε μόνο μια ομάδα.

Η Ούνικς κυριάρχησε απόλυτα επί των Σέρβων και πέρασε σαν… σίφουνας επικρατώντας με 98-78 για τη 12η αγωνιστική της διοργάνωσης, φτάνοντας παράλληλα στην τέταρτη σερί της νίκη, με το ρεκόρ της να είναι πλέον στο 7-5, ενώ του Ερυθρού στο 4-8.

Από το ξεκίνημα οι παίκτες του Περάσοβιτς πήραν τον έλεγχο και δεν κοίταξαν ποτέ ξανά πίσω, για να φτάσουν σε μία από τις πιο εύκολες νίκες τους τη φετινή σεζόν. Ο Τζον Μπράουν ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 18 πόντους (5ριμπ, 2ασ, 2κλ), με τους Αϊσάια Κάνααν και Μάριο Χεζόνια να προσθέτουν από 17, έχοντας μαζί 10/13 τρίποντα, με την Ούνιξ να σουτάρει με 15/31.

Για τον Ερυθρό Αστέρα που γνώρισε την τρίτη σερί ήττα του, ο Χόλινς είχε 15 πόντους (5ριμπ, 2ασ), με τον Ουόλτερς να τελειώνει με 13 και 4 ασίστ.

Ο αγώνας

Τα πρώτα δώδεκα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ανήκαν εξ ολοκλήρου στην Ούνικς, η οποία «χτυπούσε» με μεγάλη συχνότητα πίσω από τα 6,75 (5/8 3π. στην α΄ περίοδο) και προηγούνταν με 14 πόντους (21-35). Κάπου εκεί μπήκε στην εξίσωση ο Ερυθρός Αστέρας που ανέβασε την απόδοσή του και στις δύο άκρες του παρκέ και με σερί 12-0, έφερε το παιχνίδι στη μία κατοχή (32-35, 17΄). Ο Μάριο Χεζόνια όμως (12π. στο α΄ ημίχρονο) ανέλαβε δράση, με τους παίκτες του Περάσοβιτς να πάνε στο +8 (39-47) στα αποδυτήρια.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα για τους φιλοξενούμενους στα τρία πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, όπου με ένα σερί 10-0 πήγαν τη διαφορά στους 16 (41-57). Λίγο αργότερα αυτή άγγιξε τους 20 πόντους (44-63), με το επί μέρους σκορ στο δεκάλεπτο να είναι σε εκείνο το σημείο 16-5 υπέρ της Ούνικς. Ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε πρόσκαιρα μέχρι τους δώδεκα με σερί 7-0 (51-53), αλλά το τέλος της περιόδου τον βρήκε και πάλι στο -19 (57-76), αφού πρώτα ο Κάνααν αύξησε την απόσταση στους 21 για πρώτη φορά με δύο σερί τρίποντα.

Η Ούνικς είχε «τελειώσει» ουσιαστικά τη δουλειά, με τον Κάνααν ωστόσο να παίρνει «φωτιά» πίσω από τα 6,75, με τη διαφορά να έχει αύξουσα τάση στο πρώτο πεντάλεπτο της τελευταίας περιόδου (66-88, 35΄), με τους Ρώσους να επικρατούν εν τέλει με 98-78.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 39-47, 57-76, 78-98