Μονακό – Βιλερμπάν 84-85

Η Βιλερμπάν πήρε σπουδαίο διπλό επί της Μονακό με 85-84 στο ντέρμπι της Γαλλίας, χάρη σε τρελό τρίποντο του Γουίλιαμ Χάουαρντ από το κέντρο του γηπέδου.

Ασύλληπτο φινάλε στο «Σάλε Γκάστον Μεντεσίν», με την Βιλερμπάν να παίρνει τον «γαλλικό εμφύλιο» απέναντι στη Μονακό με 85-84, χάρη σε τρελό buzzer beater τρίποντο του Γουίλιαμ Χάουαρντ από το κέντρο του γηπέδου σε νεκρό χρόνο. Στο 7-5 ανέβηκε η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ, με τους Μονεγάσκους να πέφτουν στο 5-7.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και μετά το αρχικό 0-8, προηγήθηκαν με 13-4 στο 4′. Η ομάδα του Ζβέζνταν Μίτροβιτς αντέδρασε στη συνέχεια και μ’ ένα σερί 12-2 πέρασε μπροστά με 16-15 στο 9′, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται όμως με τη Βιλερμπάν στο +1 (21-22).

Στη δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι διατηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα μέχρι περίπου τα μέσα του δεκαλέπτου (29-28 στο 14′), αλλά ένα ξέσπασμα της Βιλερμπάν και συγκεκριμένα του Κώστα Αντετοκούνμπο και του Οκόμπο πήγε τη διαφορά με την λήξη του ημιχρόνου στο +8 για τους γηπεδούχους (40-48)

Στην επανάληψη, δεν διαφοροποιήθηκαν τα πράγματα με τους παίκτες του Πάρκερ να διατηρούν τη διαφορά στους 6-9 πόντους μέχρι τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου (48-57 στο 24′). Όμως τα διαδοχικά τρίποντα των Λι και Ντιαλό έφεραν το παιχνίδι σε πλήρη ισορροπία στο τέλος της περιόδου (62-62).

Το τελευταίο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε θρίλερ, με τις δύο ομάδες να βαδίζουν χεράκι χεράκι στο σκορ, φτάνοντας έτσι στο τελευταίο λεπτό, όπου ο Γουίλ Τόμας σκόραρε μετά από δικό του επιθετικό ριμπάουντ για το 83-82 της Μονακό στα 17 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Στη συνέχεια το λάθος του Γκιστ και 1/2 βολές του Πάρις Λι έδωσαν προβάδισμα δύο πόντων στους Μονεγάσκους (84-82) με 2.9» να απομένουν για το φινάλε.

Η Βιλερμπάν στην τελευταία κατοχή υπέπεσε σε λάθος χάνοντας την μπάλα αλλά είχε σαν από «μηχανή θεό» τον Γουίλιαμ Χάουαρντ, ο οποίος πήρε την μπάλα από το κέντρο του γηπέδου και με σουτ σε νεκρό χρόνο έδωσε τεράστια νίκη στους φιλοξενούμενους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-22, 40-48, 62-62, 84-85.

ΜΟΝΑΚΟ (Μίτροβιτς): Ντεμαΐς, Λι 20 (2/3 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 1/2 βολές), Μπέικον 5 (1), Τόμας 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ντιάλο 15 (4/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη), Μοτιεγιούνας 2, Ουαταρά 2, Φέιγ, Άντζουσιτς, Χολ 12 (5/5 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Τζέιμς 18 (5/11 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 8/10 βολές, 4 ασίστ).

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Οκομπό 11 (2/8 τρίποντα, 6 ασίστ, 6 λάθη), Τζόουνς 10 (6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 5 λάθη), Καχούντι 15 (4/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/3 βολές), Γκιστ 13 (5/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 λάθη), Φαλ 4, Χάουαρντ 23 (3/5 δίποντα, 5/5 βολές, 2/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος), Ουινσού, Στραζέλ 2, Αντετοκούνμπο 7 (3/3 δίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ).