Zενίτ – Ερυθρός Αστέρας 58-69

Ο Ερυθρός Αστέρας πραγματοποιώντας μια εξαιρετική εμφάνιση επικράτησε μέσα στην Ρωσία της Ζενίτ με 69-58 για την 13η αγωνιστική της Euroleague.

O Eρυθρός Αστέρας πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνισε μέσα στην Ρωσία και πήρε μια σπουδαία νίκη κόντρα στην Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης με 69-58 για την 13η αγωνιστική της Euroleague.

Η σημερινή ήττα των Ρώσων, οι οποίοι έπεσαν στο 8-5 βοηθά τον Ολυμπιακό να αφήσει πίσω του την Ζενίτ στο δρόμο για τον Final Four. Mάλιστα οι «ερυθρόλευκοι» την επόμενη εβδομάδα αντιμετωπίζουν εκτός έδρας τον Ερυθρό Αστέρα σε ένα κρίσιμο παιχνίδι, ώστε να μπορέσουν να διατηρηθούν ψηλά στην βαθμολογία.

Για τους Σέρβους, ξεχώρισαν οι Ουόλτερς (14 πόντους), Κάλινιτς (11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και Κούζμιτς (11 πόντους, 5 ριμπάουντ).

Ο αγώνας

Ο Ερυθρός Αστέρας μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και ξεκίνησε να χτίζει μία διαφορά καθώς μετά από τρία λεπτά στην αναμέτρηση το σκορ ήταν 10-3. Η διαφορά έφτασε και στο + 9 19-10 για τους Σέρβους και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο + 7 με σκορ 23-16.

Ανάλογη ήταν και η συνέχεια στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Ερυθρό Αστέρα να είναι ασταμάτητος στο σκοράρισμα ανεβάζοντας και τη διαφορά πάνω από 10 πόντους στα μισά της δεύτερης περιόδου. Στο τέλος του δεκαλέπτου ο Μίτροβιτς με ένα buzzer beater εκτόξευσε τη διαφορά στο 42-28 που ήταν και η μέγιστη στο πρώτο ημίχρονο.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Ερυθρός Αστέρας συνέχισε με το πόδι πατημένο στο γκάζι και εκμεταλλευόμενος την εξαιρετική λειτουργία της άμυνας του έτρεξε ένα επιμέρους σερί 11-3 και εκτόξευσε τη διαφορά στους 20 πόντους κάνοντας το 58-38. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 58-40 υπέρ των Σέρβων.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα καθώς η διαφορά έφτασε και στο + 21 για τον Ερυθρό 44-65 και η Ζενίτ σε καμία περίπτωση δεν μπορούσε να ανατρέψει την κατάσταση. Το μόνο που κατάφεραν οι Ρώσοι ήταν να ροκανίσουν λίγο τη διαφορά, καθώς ο Ερυθρός Αστέρας είχε χαλαρώσει. Έτσι, η διαφορά έπεσε στους 11 πόντους με τον Ερυθρό Αστέρα να φεύγει νικητής από τη Ρωσία με 69-58.

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Λόιντ 5 (0/8 σουτ, 5/6 βολές, 5 ασίστ), Ζαχάροφ, Καράσεφ 5 (1), Μπαρόν 6 (0/5 τρίποντα), Κουζμίνσκας (0/4 σουτ), Ζούμπκοφ 9 (4/4 δίποντα, 1/1 βολή, 8 ριμπάουντ), Πόιτρες, Πονίτκα 2 (0/3 σουτ, 2/2 βολές), Φράνκαμπ 12 (2), Μίκι 16 (7/9 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Γκουντάιτις 3.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Λαζάρεβιτς, Γουόλτερς 14 (6/10 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Νταβίντοβατς, Μίτροβιτς 6, Λάζιτς 5 (1), Κάλινιτς 11 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 7 λάθη), Ντόμπριτς 9 (1), Χόλινς 5 (1/7 σουτ, 2/2 βολές), Μάρκοβιτς 2, Γουάιτ, Κούζμιτς 11 (5/8 δίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ), Τσίρμπες 6.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-23, 28-42, 40-58, 58-69.