Ζαλγκίρις – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 51-73

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκανε πάρτι στο Κάουνας κόντρα στη Ζαλγκίρις, επικράτησε με 73-51 και ανέβηκε στην τρίτη θέση μαζί με τον Ολυμπιακό.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έκανε επίδειξη δύναμης στο Κάουνας κόντρα στη Ζαλγκίρις, πήρε εύκολη νίκη με 73-51 και ανέβηκε στην τρίτη θέση μαζί με τον Ολυμπιακό με ρεκόρ 9-5. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εξαιρετική, έπαιξε υποδειγματική άμυνα και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα.

Κορυφαίοι από την ομάδα του Ιτούδη ήταν οι Μιλουτίνοφ και Σβεντ. Ο Σέρβος έκανε νταμπλ-νταμπλ με 19 πόντους και 12 ριμπάουντ, με τον Ρώσο γκαρντ να είχε 17 πόντους. Από τους πρωταθλητές Λιθουανίας, που υποχώρησαν στο 3-11, ξεχώρισε ο Νίμπο με 11 πόντους.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κατάφερε να χτίσει μία μικρή διαφορά πέντε πόντων (14-19) στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά οι Λιθουανοί απάντησαν με ένα μικρό σερί 4-0 και έριξαν τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της (18-19).

Η ρωσική ομάδα στο δεύτερο δεκάλεπτο έσφιξε την άμυνα της και κατάφερε να ξεφύγει με εννιά πόντους (20-29). Ο Μιλάκνις πήρε το όπλο του για τους Λιθουανούς και με συνεχόμενα καλάθια και με σερί 8-0 η Ζαλγκίρις μπήκε ξανά στη διεκδίκηση του ματς (28-29). Οι Ρώσοι διατήρησαν τα ηνία του σκορ μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου (28-30).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη μπήκε με σκοπό να τελειώσει το ματς. Στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταιγιστική και με επί μέρους σκορ 27-11 ξέφυγε στο σκορ και έκανε αποφαφιστικό βήμα για τη νίκη (39-57). Στην τελευταία περίοδο δεν άλλεξα κάτι. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τα ηνία του σκορ και πήραν τελικώς τη νίκη με 73-51.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 28-30 39-57, 51-73