Παναθηναϊκός – Άλμπα 82-67: Μέικον και Κασελάκης διέλυσαν την Άλμπα

Μέικον (20 π., 11 ασίστ) και Κασελάκης (17 π. με 4/4 τρίποντα) έπαιξαν και για τον απόντα Νέντοβιτς, ο Παπαγιάννης «σκέπασε» τα καλάθια (10 ρ., 5 τάπες) και ο Παναθηναϊκός σκόρπισε την Άλμπα, πανηγυρίζοντας την 4η νίκη του στην Euroleague.

Ο Νέντοβιτς μπορεί να έλειπε αλλά φρόντισαν οι Μέικον και Κασελάκης να μην φανεί η απουσία του, με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί της Άλμπα Βερολίνου με 82-67 για την 14η αγωνιστική της EuroLeague και να πανηγυρίζει την τέταρτή του νίκη στην EuroLeague, με τους Γερμανούς να πέφτουν στο 5-9.

Το παιχνίδι ήταν η χαρά της επίθεσης στο πρώτο ημίχρονο (43-43), αλλά στο δεύτερο ο Παναθηναϊκός «έσφιξε» την άμυνά του και με επιμέρους 39-24 πήρε το ροζ φύλλο αγώνα. Ο Μέικον έκανε τα πάντα με 20 πόντους και 11 ασίστ (ρεκόρ καριέρας), ο Κασελάκης ήταν ο Χ-Factor με 17 πόντους και 4/4 τρίποντα, ο Παπαγιάννης «σκέπασε» τα καλάθια με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ και 4 τάπες και ο Σαντ-Ρος συνεισέφερε με 16 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Στα αξιοσημείωτα και το ντεμπούτο του Νεοκλή Αβδάλα, με τον 15χρονο να αγωνίζεται για 1:47΄ πετυχαίνοντας μάλιστα και το πρώτο του καλάθι.

Για την Άλμπα που είχε 2/16 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Έρικσον τελείωσε με 18 πόντους, ο Ντα Σίλβα 13 και ο Γκριν 11.

Έπαιξε άμυνα και ισορρόπησε το παιχνίδι

Το πρώτο δεκάλεπτο μόνο επίσημο αγώνα δεν θύμιζε, με τις δύο ομάδες να είναι κάτι παραπάνω από χαλαρές στην άμυνα, κάτι που επέτρεψε στις επιθέσεις να «ανθίσουν». Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 17-8 στο 5΄, έχοντας 8/12 σουτ και 4 ασίστ, με την Άλμπα να μειώνει λίγο αργότερα σε 17-13, με τον Έρικσον να «πυροβολεί» πίσω από τα 6,75 με 3/3 τρίποντα. Η συνέχεια ήταν ακόμα πιο εντυπωσιακή, με το σκορ να είναι 30-25 μετά από δέκα λεπτά, με τους πράσινους να έχουν 5/7 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 2/2 βολές, 9 ασίστ και κανένα λάθος, ενώ η Άλμπα είχε 6/12 δίποντα, 4/11 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ασίστ, κανένα λάθος και 6 επιθετικά ριμπάουντ.

Οι Γερμανοί μπήκαν πολύ καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν αρχικά με 32-36, 6:21΄ πριν το τέλος του ημιχρόνου, τρέχοντας ένα σερί 11-2. Ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να μην παίζει άμυνα και η ταυτόχρονη αδυναμία του να βρει σκορ στην επίθεση, επέτρεψαν στην Άλμπα να πάρει προβάδισμα εννέα πόντων στο 16΄ (34-43). Ο Δημήτρης Πρίφτης «έπεισε» τους παίκτες του να κάνουν κάτι παραπάνω στην άμυνα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει ισόπαλο με 43-43 χάρη σε ένα σερί 9-0, κρατώντας παράλληλα την Άλμπα χωρίς καλάθι για 4:21΄.

Το μετέτρεψε σε «περίπατο»

Η Άλμπα μέτρησε συνολικά οχτώ λεπτά χωρίς να πετύχει καλάθι, με τον Παναθηναϊκό να είναι εμφανώς άλλη ομάδα στην άμυνα και να προηγείται στο 25΄ με 53-47, έχοντας τον Σαντ-Ρος με 7 πόντους και πολύ καλό στην πίσω πλευρά του παρκέ. Οι Γερμανοί δεν μπορούσαν να βρουν πλέον τον δρόμο προς το καλάθι με την ίδια ευκολία, παρόλα αυτά μπόρεσαν να μείνουν μέσα στο παιχνίδι (57-52, 30΄), παρά τα 0/8 τρίποντα της 3ης περιόδου.

Ισοφάρισαν μάλιστα με τρίποντο του Σνάιντερ στο 31΄ (57-57), αλλά κάπου εκεί άρχισε η… κατηφόρα, με τον Παναθηναϊκό να κάνει ένα επιμέρους 15-2 και να πηγαίνει στο +13 (72-59), πέντε λεπτά πριν το τέλος. Κάπου εκεί το παιχνίδι έλαβε τέλος, με τους πράσινους να το διαχειρίζονται εύκολα και την εξέλιξη του παιχνιδιού να δίνει τη δυνατότητα στον Αβδάλα να κάνει ντεμπούτο στη διοργάνωση και να πετυχαίνει μάλιστα και το πρώτο του καλάθι με κάρφωμα.

Τα δεκάλεπτα: 30-25, 43-43, 57-52, 82-67