Ερυθρός Αστέρας – Μπαρτσελόνα 69-76

Η Μπαρτσελόνα μπορεί να αγχώθηκε στο τέλος αλλά πήρε τελικά την νίκη στο Βελιγράδι κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα με 76-69 και παρέμεινε έτσι στην κορυφή της βαθμολογίας.

Νικήτρια έφυγε η Μπαρτσελόνα από το «Αλεξάνταρ Νίκολιτς Χαλ» του Βελιγραδίου, επικρατώντας δύσκολα με 76-69 του Ερυθρού Αστέρα  για την 15η αγωνιστική της Euroleague. Έτσι, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους με ρεκόρ 13-2 διατηρήθηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, με τους Σέρβους να υποχωρούν στο 6-9.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Χέιζ με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ για την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς πρώτοι σκόρερ ήταν οι Κάλινιτς και Μίτροβιτς, οι οποίοι είχαν από 15.

Η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε δυνατά στο Βελιγράδι και προηγήθηκε 2-8 στο 4΄, με τη διαφορά να φτάνει τους 9 (7-16) τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου, η οποία βρήκε την ομάδα του Γιασικεβίτσιους μπροστά με 20-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ήρθε η αντίδραση από τους παίκτες του Ράντονιτς, οι οποίοι αρχικά μ’ ένα σερί 7-0 έφεραν το παιχνίδι στα ίσα, ενώ προηγήθηκαν κιόλας στο 16΄ για πρώτη φορά με 23-22. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου οι ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με την Μπαρτσελόνα να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 3 (31-34).

Οι «μπλαουγκράνα» μπήκαν φορτσάτοι στο β’ ημίχρονο και με την συμπλήρωση τριών λεπτών πήγαν πάλι τη διαφορά στους 8 (35-43), φτάνοντάς τη μάλιστα και σε διψήφιο νούμερο ένα λεπτό πριν τη λήξη της περιόδου (46-56). Το τρίτο δεκάλεπτο μάλιστα ολοκληρώθηκε με την διαφορά στην μέγιστη τιμή της (49-61).

Μέχρι τα μέσα της τελευταίας περιόδου, δεν διαφοροποιήθηκε η κατάσταση με την Μπαρτσελόνα να έχει τον έλεγχο της κατάστασης. Τρία λεπτά όμως πριν από την λήξη οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 4 (63-67) και εν συνεχεία στους 3 (68-71), παίρνοντας το παιχνίδι μια άγρια ομορφιά. Οι παίκτες του Σάρας όμως διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με τρίποντο του Κάιλ Κούρτιτς κλείδωσαν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 31-34, 49-61, 69-76

Ερυθρός Αστέρας-Μπαρτσελόνα 69-76