Παναθηναϊκός – Μπαρτσελόνα 82-85 : Αδίκησε τον εαυτό του…

Ο εξαιρετικός για ένα ημίχρονο Παναθηναϊκός, πάλεψε στα ίσια κόντρα στην ελλιπέστατη Μπαρτσελόνα και ηττήθηκε στο φινάλε με 82-85.

Κρίμα για τον Παναθηναϊκό! Οι «πράσινοι» τα έδωσαν όλα κόντρα στην πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα, αλλά ηττήθηκαν στο φινάλε με 82-85. Στο 14-2 το ρεκόρ των Καταλανών που παρατάχθηκαν με… 11άδα στο ΟΑΚΑ λόγω απουσιών, στο 4-12 έπεσε η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη που πάλεψε μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο από τον Παναθηναϊκό που προηγήθηκε ακόμη και με +13 (48-35, 17′), αλλά η Μπαρτσελόνα επανήλθε στο δεύτερο μέρος και έφερε τούμπα το ματς παίρνοντας προβάδισμα με +9 (72-81, 39′). Έφερε το παιχνίδι στον πόντο στο φινάλε το «τριφύλλι», αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει τη μεγάλη ανατροπή και να πάρει τη σπουδαία νίκη. Παράπονα από τη διαιτησία στον Παναθηναϊκό, για φάουλ πάνω στον Νέντοβιτς στα τελευταία κρίσιμα δευτερόλεπτα.

Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Νέντοβιτς με 18 πόντους ενώ 16 είχε ο Παπαπέτρου. Για την Μπάρτσα, 20 είχε ο Μίροτιτς που ανέβασε στροφές στην τέταρτη περίοδο, 18 ο Λαπροβίτολα και 12 ο Ντέιβις.

Θυμηθείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του ματς

Η Μπαρτσελόνα μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκε γρήγορα με +8 (2-10, 3′) και +9 (12-21, 7′). Εκμεταλλευόμενος τα λάθη των «μπλαουγκράνα» και με όπλο την άμυνά του ο Παναθηναϊκός κατάφερε όχι μόνο να μαζέψει τη διαφορά, αλλά και να ισοφαρίσει σε 26-26 στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Με τη φόρα που τελείωσε την πρώτη περίοδο, μπήκε και στη δεύτερη η ομάδα του Πρίφτη που με πρωταγωνιστές του Ουάιτ και Παπαπέτρου πήρε προβάδισμα σκορ (34-29, 12′) και πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά στο ματς, με το 48-35, περίπου τρία λεπτά πριν το ημίχρονο.

Όπως ήταν λογικό, η Μπαρτσελόνα αντέδρασε με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους και πολύ γρήγορα μάζεψε τη διαφορά (52-48, 22′) και πήρε ξανά το προβάδισμα (56-59, 26′), με τον Σμιτς να βγαίνει μπροστά ερχόμενος από τον πάγκο. Το τέλος της περιόδου βρήκε τους «πράσινους» στο -4 (64-68) και το παιχνίδι ανοιχτό σε κάθε ενδεχόμενο.

Με τον Ντέιβιτς να πετυχαίνει συνεχόμενα καλάθια η Μπαρτσελόνα βρέθηκε στο +8 (64-72, 32′) πολύ γρήγορα στο τέταρτο δεκάλεπτο και ένα λεπτό πριν το τέλος έφτασε στο +9 (72-81), με τον Μίροτιτς να πετυχαίνει μεγάλα καλάθια. Εκεί… ξύπνησε ο Παναθηναϊκός. Με τρομερές άμυνες και σωστές αποφάσεις στην επίθεση, κατάφερε να μειώσει σε 79-81 20 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Με δύο βολές του Μίροτιτς η Μπαρτσελόνα πήγε στο 79-83, ο Νέντοβιτς με τρομερό τρίποντο μείωσε σε 82-83 ενώ απέμεναν 4 δευτερόλεπτα. Ο Κούριτς έβαλε δύο βολές και ο Νέντοβιτς αστόχησε στη λήξη από μακριά, με τον Παναθηναϊκό να μένει τελικά με την προσπάθεια.

Δεκάλεπτα: 26-26, 49-41, 64-68, 82-85