Ούνικς Καζάν – Ζάλγκιρις 66-53

Η Ούνικς Καζάν μετά την μεγάλη νίκη στη Μόσχα επί της ΤΣΣΚΑ, επικράτησε με 66-53 της Ζάλγκιρις για την 16η αγωνιστική της Euroleague και παρέμεινε στην πρώτη πεντάδα.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάριο Χεζόνια, η Ούνικς Καζάν συνέχισε την ανοδική της πορεία, κερδίζοντας 66-53 την Ζάλγκιρις για την 16η αγωνιστική της Euroleague.

Έτσι οι Ρώσοι, οποίοι σημείωσαν την τρίτη σερί νίκη τους, ανέβηκαν στο 10-6, παραμένοντας στην πρώτη πεντάδα, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται στην τελευταία θέση, με ρεκόρ 3-13. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο «Super Mario» με 20 πόντους, ενώ για τους απογοητευτικούς Λιθουανούς ξεχώρισε ο Στρέλνιεκς με 9.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες και το σκορ να κυμαίνεται σε εντυπωσιακά χαμηλά επίπεδα. Ενδεικτικό είναι ότι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Ούνικς να προηγείται 13-12.

Στην συνέχεια τα τραγικά ποσοστά στην επίθεση συνεχίστηκαν, με την Ζάλγκιρις να καταφέρνει με την άμυνά της να μπλοκάρει επιθετικά τους Ρώσους (20-21 στο 18′). Πάντως, η ομάδα του Περάσοβιτς με δύο καλάθια του Χεζόνια πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 26-23.

Στην επανάληψη, οι Λιθουανοί με τους Καλνιέτις και Μπράζεβιτς ξαναπέρασαν μπροστά (26-28), αλλά και πάλι φανταστικός Κροάτης με 11 πόντους σε λίγα λεπτά έδωσε προβάδισμα επτά πόντων στην Ούνικς (42-35 στο 28′). Έπειτα, όμως η επιθετική ολιγωρία της ρωσικής ομάδας έδωσε την ευκαιρία στους παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς να ρίξουν την διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου στην ελάχιστη τιμή της (42-41).

Η τελευταία περίοδος, πάντως, άνηκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους, οι οποίοι θυμίζοντας την ομάδα που υπέταξε πριν δύο ημέρες την ΤΣΣΚΑ μέσα στη Μόσχα, έφτασαν σε μία ξεκούραστη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-12, 26-23, 42-42, 66-53

Ούνιξ Καζάν-Ζάλγκιρις 66-53