Zενίτ – Μακάμπι Τελ Αβίβ 73-71

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης επικράτησε με 73-71 της Μακάμπι Τελ Αβίβ για την 17η αγωνιστική της Euroleague, με την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να γνωρίζει την 7η συνεχόμενη ήττα της.

Η Ζενίτ επικράτησε της Μακάμπι με 73-71 για την 17η αγωνιστική της Euroleague σε ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε σε θρίλερ, καθώς η ομάδα του λαού επέστρεψε στο ματς από το -16 και κατάφερε να περάσει μπροστά με 70-71, αλλά ένα τρίποντο του Μπάρον χάρισε την νίκη στην ομάδας της Αγίας Πετρούπολης.

Ο αγώνας

Η Ζενίτ μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και μετά από 5 λεπτά αγώνα κατάφερε να πάρει μία διαφορά έξι πόντων κάνοντας το σκορ 10-6, ενώ και σε όλο το υπόλοιπο πρώτο δεκάλεπτο είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων ανεβάζοντας μάλιστα τη διαφορά στο + 15 στο τέλος της πρώτης περιόδου με σκορ 25-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μακάμπι προσπάθησε να μειώσει την διάφορα και την έριξε στο -12 30-18, όμως η Ζενίτ ανέκτησε και πάλι τον έλεγχο του παιχνιδιού ανεβάζοντας τη διαφορά στο 35-20 και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με 41-26.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου η Μακάμπι βρήκε κάποιες λύσεις στο επιθετικό κομμάτι και κατάφερε να ανακόψει τον ρυθμό των γηπεδούχων. Μάλιστα, κατάφερε να ρίξει και την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό στο τέλος του δεκαλέπτου και να μπει πάλι στο παιχνίδι για την διεκδίκηση της νίκης. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 56-47 υπέρ της Ζενίτ.

Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι έγινε πραγματικό ντέρμπι με την Μακάμπι πέντε λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης να ρίχνει τη διαφορά στο -5 κάνοντας το σκορ 60-55. Η Ζενίτ αντέδρασε και με συνεχόμενα τρίποντα ανέβασε την διαφορά στο + 10 67-57, όμως η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου κατάφερε να ισοφαρίσει και ένα λεπτό πριν τη λήξη του αγώνα πέρασε μπροστά με 71-70. Όμως ένα τρίποντο του Μπάρον δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της αναμέτρησης έδωσε την νίκη στην Ζενίτ με 73-71 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 25-10, 41-26, 56-47, 73-71

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Λόιντ 7 (1 τρίποντο, 6 ασίστ), Καράσεφ 5 (1), Κουλάγκιν 10 (2), Μπαρόν 12 (3), Κουζμίνσκας, Ζούμπκοφ 9 (3), Πόιθρες 14 (5/5 δίποντα), Πονίτσκα 4, Φράνκαμπ 2, Γκουντάιτις 10 (5/6 δίποντα).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Γουίλμπεκιν 8 (2 τρίποντα, 8 ασίστ), Έβανς 6, Καλοϊάρο, Γουίλιαμς 14 (1), Τέιλορ 2, Ρέινολντς 24 (10/16 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Ντιμπαρτολομέο, Μπλέιζερ, Κοέν 5 (1), Νάναλι 7 (1), Ζίζιτς 5, Ζιβ