Παναθηναϊκός – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 74-98 – Νέα συντριβή για τους «πράσινους»

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε άλλη μια τραγική εμφάνιση στη φετινή Euroleague, γνωρίζοντας τη συντριβή από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο ΟΑΚΑ (74-98).

Νέα χρονιά, νέα συντριβή για τον Παναθηναϊκό…

Οι «πράσινοι» πραγματοποίησαν μια ακόμη απογοητευτική εμφάνιση στη φετινή Euroleague και γνώρισαν νέα βαριά ήττα, αυτή τη φορά με 98-74 από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο ΟΑΚΑ για την 20ή αγωνιστική της διοργάνωσης.

Ήταν που ήταν δύσκολη η κατάσταση στο «πράσινο» στρατόπεδο με τα κρούσματα κορωνοϊού, έγινε ακόμη χειρότερη το βράδυ της Τετάρτης στο ΟΑΚΑ, με την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη να βλέπει την ΤΣΣΚΑ να κάνει κυριολεκτικά ό,τι θέλει στο παρκέ και να φεύγει με τη νίκη από την Αθήνα.

Ο Παναθηναϊκός κοίταξε στα μάτια μόνο στο 1ο δεκάλεπτο τους Ρώσους, με το σκορ στο 20-26, καθώς από τη 2η περίοδο και μετά υπέστη ένα ολικό μπλακ άουτ. Σε τέτοιο σημείο που η ΤΣΣΚΑ έτρεξε ένα απίθανο σερί 23-0!, με τη διαφορά στο ημίχρονο να φτάνει τους 27 πόντους (33-60).

Παπαπέτρου (16 π) και Πέρι (15 π.) ξεχώρισαν για τους γηπεδούχους, ενώ Γκριγκόνις (19 π., 4/8 τρίποντα), Χάκετ (17 π., 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ) και Σενγκέλια (16 π., 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ) σήκωσαν στις… πλάτες τους την ΤΣΣΚΑ, η οποία ανέβηκε στο 11-7. Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός υπέστη την 14η ήττα του στη φετινή Euroleague και παρέμεινε στην προτελευταία θέση.

Θυμηθείτε ΕΔΩ το Live και τα στατιστικά της αναμέτρησης.

Οι παίκτες του Πρίφτη ξεκίνησαν δυναμικά στο παιχνίδι, παρότι η ΤΣΣΚΑ πήρε από νωρίς το προβάδισμα (7-10). Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε δύο φορές με 3 πόντους (13-10, 20-17), αλλά οι Ρώσοι με αντεπίθεση στα τελευταία 3 λεπτά έφτασαν στο +6 (20-26) στο τέλος του 1ου δεκαλέπτου.

Το 2ο δεκάλεπτο ήταν απολύτως καταστροφικό για τον Παναθηναϊκό. Το «τριφύλλι» πραγματοποίησε τραγική εικόνα, με την ΤΣΣΚΑ να στήνει το δικό της… πάρτι στο παρκέ με… καταιγισμό τριπόντων, τρέχοντας ένα απίστευτο σερί 23-0, με τον Παναθηναϊκό να πετυχαίνει το πρώτο του καλάθι μετά από σχεδόν πέντε λεπτά! Οι Ρώσοι συνέχισαν να το ρεσιτάλ από τα 6.75 και με επιμέρους σκορ 13-34, έφτασαν τη διαφορά στο +27 στο ημίχρονο (33-60).

Η κατάσταση έμοιαζε να μην έχει γυρισμό για τον Παναθηναϊκό και αυτό επιβεβαιώθηκε στη συνέχεια. Οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν σε καμία στιγμή να φανούν ανταγωνιστικοί, με τους Ρώσους να εκτοξεύουν τη διαφορά ακόμη και στους 30 πόντους(!) στα μέσα της 3ης περιόδου (43-73), με τη διαφορά να πέφτει στους 22 πόντους στη λήξη της περιόδου (55-77).

Τίποτα δεν άλλαξε στο 4ο δεκάλεπτο, με την ΤΣΣΚΑ να συνεχίζει σε υψηλές πτήσεις και τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να… περιορίσει την (ανεπανόρθωτη) ζημιά. Οι παίκτες του Ιτούδη… φλέρταραν με την 100άρα, σταματώντας στους 98 πόντους, φεύγοντας με μια εμφατική νίκη από το ΟΑΚΑ (74-98).

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 33-60, 55-77, 74-98