Mπάγερν – Μονακό 78-83

Η Μονακό πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Μπάγερν Μονάχου με 83-78 με τον Μάικ Τζέιμς για ακόμη μια φορά να είναι εξαιρετικός με 26 πόντους με 5/7 τρίποντα.

Η Μονακό έκανε ότι ήθελε μέσα στο παρκέ και επικράτησε με 83-78 της Μπάγερν Μονάχου στην Γερμανία έχοντας για μια ακόμη φορά τον Μάικ Τζέιμς σε μεγάλη βραδιά, καθώς πέτυχε 26 πόντους με 5/7 τρίποντα σε 34 λεπτά συμμετοχής στην αναμέτρηση.

Ο αγώνας

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης η Μονακό μπήκε καλύτερα μέσα στο παιχνίδι και πήρε μία μικρή διαφορά με πέντε πόντους 5-10. Από κει και πέρα η Μπάγερν αντέδρασε και με συνεχόμενους πόντους πέρασε μπροστά με 11-10. Ο Μάικ Τζέιμς ο οποίος έκανε ένα εκπληκτικό παιχνίδι σκόραρε ασταμάτητα και η Μονακό έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 18-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπάγερν Μονάχου κατάφερε μέσα στα πρώτα λεπτά να ανατρέψει την κατάσταση και μετά από 5 λεπτά αγώνα βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 31-28. Κάπου εκεί όμως σταμάτησε να βρίσκει λύσεις επιθετικά και οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 35-35, εννοώ με την λήξη του ημιχρόνου και σε νεκρό χρόνο με ένα τρίποντο του Μάικ Τζέιμς η Μονακό πήγε προηγούμενη στο ημίχρονο με 35-40.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Μπάγερν Μονάχου με τον Ντεσόν Τόμας, ο οποίος πέτυχε πέντε συνεχόμενους πόντους έφερε και πάλι το παιχνίδι ισόπαλο 40-40. Βέβαια από κει και πέρα ο Άντζουσιτς με τρία εύστοχα τρίποντα έδωσε ένα επιμέρους σκορ 15-9 για τη Μονακό η οποία δύο λεπτά πριν το τέλος της περιόδου έκανε το 49-55. Πάλι στην λήξη του δεκαλέπτου ο Τζίμης πέτυχε ένα ακόμα buzzer-beater κάνοντας το σκορ 54-62.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο της αναμέτρησης ο Μοτεγιούνας ανέβασε τη διαφορά στο συν 10 κάνοντας το 56-66, όμως η Μπάγερν αντέδρασε με τους Χάντερ και Γιάραμαζ, οι οποίοι μείωσαν σε 61-66 στα μισά της τέταρτης περιόδου. Βέβαια, η Μονακό δεν είχε χάσει την επαφή της με το σκοράρισμα και διατηρούσε μία διαφορά πέντε με έξι πόντων ενώ τρία λεπτά πριν τη λήξη έκανε το σκορ 70-76. Η Μπάγερν προσπάθησε να πάρει τη νίκη, ωστόσο δεν τα κατάφερε με τη Μονακό να παίρνει μία σπουδαία νίκη με 78-83.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-19, 35-40, 54-62, 78-83.

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ – Μπαμπ 4, Τόμας 9 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Γουόλντεν 26 (3/3 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ρίβερς 3 (1/6 σουτ), Χάντερ 8 (6 ριμπάουντ), Γιάραμαζ 6 (1/4 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/2 βολές), Λούτσιτς 14 (2), Ομπστ, Ρούμπιτ 6 (7 ριμπάουντ), Σίσκο, Ραντόσεβιτς.

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μπέικον 11 (4/8 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Βέστερμαν 2, Τόμας 7 (1), Ντιάλο 3 (1/4 τρίποντα), Μότουμ 5 (1), Μοτιεγιούνας 10 (5 ριμπάουντ), Ουαταρά 3 (1), Άντζουσιτς 16 (1/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 5/5 βολές), Χολ, Τζέιμς 26 (5/10 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 1/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 λάθη).