Μονακό – Ρεάλ Μαδρίτης 84-90

Έπειτα από ένα συγκολονιστικό παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στην δεύτερη παράταση η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε νικηφόρα με 84-90 από την έδρα της Μονακό και συνέχισε την ξέφρενη πορεία της.

Δεν χάνει με τίποτα η Ρεάλ. Μετά από ένα ματς που έσπασε καρδιές, και στο οποίο χρειάστηκαν δύο έξτρα πεντάλεπτα για να αναδειχθεί ο νικητής η Ρεάλ επικράτησε με 84-90 στην έδρα της Μονακό, και συνέχισε τις υψηλές πτήσεις στην Euroleague. Στην πρώτη θέση το σύνολο του Πάμπλο Λάσο, το οποίο την 7η σερί νίκη του.

Από την άλλη η παρέα του Μάικ Τζέιμς έχασε την ευκαιρία να κάνει ένα ακόμη αποφασιστικό βήμα για την είσοδο της στην οκτάδα, μένοντας στην 10η θέση με ρεκόρ 10-12.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Γιαμπουσέλε με 18 πόντους, ενώ από την πλευρά των Μονεγάσκων ο Μπάκον είχε 19.

Ο αγώνας

Οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν να ξεκινούν δυναμικά το ματς με 5-0 από Ταβάρες και Τέιλορ, ωστόσο η Μονακό είχε άμεσες απαντήσεις και με σερί 9-0 με κύριο εκφραστή τον Μοτιεγιούνας φάνηκε να αλλάζει την ισορροπία. Στο 1’33’’ πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ο Αμπάλντε έγραψε το 14-14, ενώ αυτό ολοκληρώθηκε στο 18-16 υπέρ των γηπεδούχων, με την Ρεάλ να έχει 6 λάθη.

Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς προσπάθησαν να διατηρηθούν σε απόσταση στις αρχές της δεύτερης περιόδου, κάτι που κατάφεραν μέχρι και το 25-19 με τους Ντιαλό και Μπέικον. Ωστόσο η ενεργοποίηση του Γιουλ έφερε την Ρεάλ στο 27-24, αλλά και στο 28-29 στο 17ο λεπτό με τον ηγέτη των Μαδριλένων να έχει 7 πόντους. Στον χρόνο που απέμενε για το ημίχρονο το σκορ είχε εναλλαγές, ενώ οι παίκτες του Λάσο πήγαν προηγούμενοι στα αποδυτήρια με 34-35 μετά από αδιανόητη πάσα του Ρούντι και καλάθι του Τόμπκινς.

Στην τρίτη περίοδο το σκηνικό της αναμέτρησης δεν άλλαξε με τις ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι, με την μαχητικότητα της Μονακό να την κρατά κοντά στο σκορ, και στο 55-56 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν αρκετά έυστοιχοι, με τον Μπέικον να είναι κυριαρχός και την διαφορά να φτάνει στο +6 (66-60), με τον Γιαμπουσέλε να βγαίνει μπροστά και να φτάνει την διαφορά στο -3(66-63) πριν ισοφαρίσει ο Ρούντι.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Ρεάλ πήρε σκορ από τον συνήθη ύποπτο Γιαμπουσέλε για το 67-70, αλλά οι Τόμας και Ντιαλό έβαλαν ξανά μπροστά τους γηπεδούχους (71-70) με τον τελευταίο να κάνει το +5 (75-70). Η «Βασίλισσα» κατάφερε να ισοφαρίσει με τους δύο ψηλούς της (75-75) στα 15 δεύτερα και το ματς να οδηγείται σε δεύτερη παράταση.

Στο δεύτερο έξρτα πεντάλεπτο η Ρέαλ ήταν πιο ψύχραιμη με τους Ντεκ και Τείλορ να δίνουν μαξιλαράκι ασφαλείας στην «Βασίλισσα» (80-85) με το 84-90 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 34-35, 57-56, 66-66, 75-75 (1η παρ.), 84-90(2η παρ.)