Μπασκόνια – Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης 82-90

Η Ζενίτ νίκησε εκτός έδρας την Μπασκόνια με 90-82 και έφτασε τις 14 νίκες σε 21 παιχνίδια στη φετινή διοργάνωση – Σταθερά στην τετράδα οι Ρώσοι.

Σημαντικό διπλό στη μάχη που δίνει για την 4άδα πέτυχε η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης.

Οι Ρώσοι έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Μπάρον και Λόιντ, που πέτυχαν από 24 και 23 πόντους αντίστοιχα, επικράτησαν της Μπασκόνια στη Βιτόρια με 90-82 και πέτυχαν την 14η νίκη τους σε 21 παιχνίδια στη φετινή Euroleague.

Από τους ηττημένους κορυφαίος ήταν ο πρώην γκαρντ του Ολυμπιακού, Μπόλντγουιν, που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 16 πόντους.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 11-4, αλλά οι Ρώσοι αντέδρασαν και μείωσαν σε 17-15. Η αντεπίθεσή τους, όμως, δεν είχε συνέχεια με την Μπασκόνια να κλείνει το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 24-22.

Οι Βάσκοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και στην αρχή της δεύτερης περιόδου, με τους Ρώσους να αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα και στις δύο πλευρές του παρκέ. Το +2 έγινε +9 (34-25), με τους γηπεδούχους να έχουν κυριαρχούν στο παρκέ και να κλείνουν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 50-44.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ρώσοι έτρεξαν ένα σερί 11-4 και από το -1 βρέθηκαν στο +1 (54-55). Οι Βάσκοι αντέδρασαν και με ένα δικό τους σερί 6-0 προηγήθηκαν πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ (60-55), με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 64-62 υπέρ των γηπεδούχων.

Το τελευταίο δεκάλεπτο άνηκε στη Ζενίτ. Οι φιλοξενούμενοι έσφιξαν την άμυνά τους, βρήκαν μεγάλα σουτ στην επίθεση και προηγήθηκαν με 73-68 στο 33’. Δύο λεπτά αργότερα βρέθηκε στο +11 (68-79) και αγκάλιασε τη νίκη. Οι Βάσκοι στα τελευταία δύο λεπτά προσπάθησαν για την ανατροπή, αλλά η Ζενίτ παρέμεινε ψύχραιμη και έφτασε στη νίκη με 90-82.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 50-44, 64-62, 82-90

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Σπάχια): Λαμάρ Πίτερς 7 (1), Ραϊέστε, Μπάλντουιν 16 (6/8 δίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκρέιντζερ 13 (5/7 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 3/4 βολές), Φοντέκιο 8 (2), Ίνοκ 15 (4/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Κοστέλο 2, Άλεκ Πίτερς 7 (1), Γκιεντράιτις 14 (3/3 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Κάρτερ 2, Λόιντ 23 (3/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 11/12 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Καράσεφ 7 (1), Κουλάγκιν 8 (2), Μπαρόν 24 (3/4 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 6/7 βολές), Κουζμίνσκας 3 (1), Ζούμπκοφ, Πόιθρες 7, Μίκι 16 (6/10 δίποντα, 4/4 βολές)