Φενέρμπαχτσε – Βιλερμπάν 85-76

Η φορμαρισμένη Φενέρ πέτυχε μία ακόμη νίκη, καθώς επικράτησε με 85-76 της Βιλερμπάν στην Κωνσταντινούπολη - Συνεχίζεται η ελεύθερη πτώση των Γάλλων

Τρίτη σερί νίκη για τη Φενέρμπαχτσε στη Euroleague. Η τουρκική ομάδα επικράτησε 85-76 της Βιλερμπάν για την 24η αγωνιστική της διοργάνωσης και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 10-10. Ενώ πλέον βρίσκεται μία… ανάσα από την οκτάδα και με ματς λιγότερα.

Από την άλλη πλευρά, οι Γάλλοι ηττήθηκαν για 3η διαδοχική φορά, επιβεβαιώνοντας πως βρίσκονται σε αγωνιστική κρίση, καθώς στα πέντε τελευταία τους παιχνίδια στη Euroleague έχουν μόλις μία νίκη. Στη 13η θέση με ρεκόρ 9-14 η Βιλερμπάν.

Πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Μπούκερ, Πιέρ (8 ριμπάουντ) και Γκούντουριτς που πέτυχαν 16,16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Από τη Βιλερμπάν ξεχώρισε ο εκπληκτικός Οκόμπο με τους 23 πόντους του (3 ριμπάουντ, 1 ασίστ), αλλά δεν έφτανε για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του. Καλή εμφάνιση από τον Κώστα Αντετοκούνμπο που μέτρησε 10 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Αν και οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και προηγούμενοι στο σκορ με 9-3, η Φενέρ ισορρόπησε τον αγώνα και πέρασε μπροστά, ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο με προβάδισμα 6 πόντων (29-23). Οι Τούρκοι από εκεί και πέρα συνέχισαν να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα, προηγήθηκαν μέχρι και με 11 πόντους διαφορά (47-36), με το πρώτο ημίχρονο τελικά να κλείνει στο 47-41.

Στην τρίτη περίοδο όμως οι Γάλλοι μπήκαν πολύ… αγριεμένοι και με επιμέρους 12-2 πέρασαν μπροστά στο σκορ (49-53). Η Φενέρ αντέδρασε άμεσα και με έξι συνεχόμενους πόντους ξαναπήρε το προβάδισμα (55-53). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 64-63 για τους Τούρκους, οι οποίοι «καθάρισαν» το ματς στην τέταρτη περίοδο με μπροστάρη τον Γκούντουριτς, ο οποίος την ώρα που Ντε Κολό και Βέσελι λείπουν λόγω τραυματισμών, εκείνος βγαίνει μπροστά στις κρίσιμες στιγμές.