Ζαλγκίρις – Μακάμπι 78-94

Οι Ισραηλινοί «βομβάρδισαν» την Ζαλγκίρις με 14 τρίποντα και πέτυχαν την 3η σερί νίκη τους και 10η σε 21 παιχνίδια στη φετινή Euroleague.

Με πρωταγωνιστές τους Τζέιμς Νάναλι και Σκότι Ουίλμπεκιν και «βομβαρδίζοντας» το αντίπαλο καλάθι με 14 τρίποντα, η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε στο Κάουνας της Ζαλγκίρις με 94-78 και πέτυχε την 3η σερί και 10η συνολικά νίκη της στη φετινή Euroleague.

Ο Νάναλι ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 6/7 τρίποντα και 32 πόντους, ενώ από την άλλη ο Ουίλμπεκιν είχε 20 πόντους με 5/7 τρίποντα. Ένα επιθετικό ρεσιτάλ για την ομάδα του Ισραήλ, που παρατάχθηκε χωρίς τον Γιάννη Σφαιρόπουλο, που βρέθηκε πριν από λίγες ημέρες θετικός στον κορωνοϊό.

Με αυτή τη νίκη η Μακάμπι επιβεβαίωσε την ανοδική πορεία στην οποία βρίσκεται και παρέμεινε ζωντανή στη μάχη των πλέι οφ. Από τους ηττημένους ξεχώρισαν ο Μπλάζεβιτς με 20 και οι Λεκαβίτσιους και Κάβανο, που πέτυχαν από 16 πόντους.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Λίγο πριν το τέλος της περιόδου οι Ισραηλινοί προηγήθηκαν με 20-15 με τρίποντο του Νάναλι, αλλά οι γηπεδούχοι με ένα σερί 4-1 μείωσαν σε 19-21, που ήταν και το σκορ δεκαλέπτου.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο, που ήταν ντέρμπι καθόλη τη διάρκεια της. Το 19-21 έγινε 28-28, με την Ζαλγκίρις να προηγείται προς το τέλος με 47-42, αλλά την Μακάμπι να αντιδράει και να ισοφαρίζει σε 47-47 στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μακάμπι Τελ Αβίβ βρήκε ρυθμό σε άμυνα και επίθεση, έγινε πολύ πιο σκληρή στα μαρκαρίσματα και έχοντας σε μεγάλη μέρα του Νάναλι και Ουίλμπεκιν προηγήθηκε με 64-55, προκαλώντας την οργή του Ζντόβτς, ο οποίος κάλεσε τάιμ άουτ και τα… έψαλλε στους παίκτες του. Οι φωνές του βοήθησαν τους παίκτες του να ξυπνήσουν και να μειώσουν σε 64-60 στο τέλος της περιόδου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ωστόσο άνηκε εξ ολοκλήρου στην Μακάμπι, με τους Ισραηλινούς να προηγούνται με 74-67 και λίγο αργότερα με 86-73. Το νερό είχε μπει στο αυλάκι, με τους φιλοξενούμενους να παραμείνουν συγκεντρωμένοι και να φτάνουν στη νίκη με 94-78.

Δεκάλεπτα: 19-21, 47-47, 60-64, 78-94

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Ζντοβτς): Γουέμπστερ, Μπλάζεβιτς 20 (7/11 δίποντα, 6/6 βολές), Λεκαβίτσιους 16 (4/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 9 ασίστ), Μινιότας 2, Λουκιοσιούνας 9 (3), Μιλάκνις 5 (1/6 τρίποντα), Στρέλνιεκς, Κάβανο 16 (5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γκιφάι, Λοβέρν, Ουλάνοβας 10 93/10 σουτ, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΜΑΚΑΜΠΙ (Λέβι): Γουίλμπεκιν 20 (1/2 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Έβανς 10 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Καλέιρο 5 (1), Γουίλιαμς 9 (1), Ρέινολντς 2 (1/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Σόρκιν, Ντιμπαρτολομέο 3, Τόμας, Μπλέιζερ, Νάναλι 32 (6/7 δίποντα, 6/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Ζίζιτς 13 (5/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ)