ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Εφές 97-99: Με καρδιά… πρωταθλήτριας Ευρώπης

Έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς το οποίο κρίθηκε στην παράταση η Εφές κατάφερε να φύγει από την Μόσχα με σπουδαία νίκη επικρατώντας της ΤΣΚΚΑ με 99-97.Ρεκόρ καριέρας από τον Χάκετ, μοιραίος ο Σβεντ, εξαιρετικοί Λάρκιν και Μπομπουά για την τουρκική ομάδα.

Ένα ματς διαφήμιση του Μπάσκετ! Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς η Εφές κατάφερε να επικρατήσει της ΤΣΣΚΑ στην παράταση με 99-97 και υπενθύμισε σε όλους πως είναι… ακόμη εδώ.

Η ομάδα του Αταμάν έβγαλε απίστευτα ψυχικά αποθέματα, κατάφερε να πάει το ματς στην παράταση με… buzzer beater του Μίσιτς και να φύγει με μια σπουδαία νίκη από την πρωτεύουσα της Ρωσίας.

Σπουδαία βραδιά για τον Ντάνιελ Χάκετ ο οποίο με 33 πόντους τρία ριμπάουντ και δύο ασίστ κατέγραψε ρεκόρ καριέρας, ωστόσο δεν ήταν αρκετό για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη.

Στην 8η θέση πλέον που οδηγεί στα play off η Εφες με ρεκόρ (11-11), ενώ η ΤΣΣΚΑ βρίσκεται στην 6η με 13-9.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης πραγματοποιήσαν εξαιρετική εκκίνηση στο ματς και βρέθηκαν μπροστά με με 21-8 (!) στο 7′! Στην δεύτερη περίοδο ανέλαβε δράση ο καυτός… Λάρκιν ο οποίος είχε στο ημίχρονο( (19π., με 3/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα και 1/1 βολή) η Αναντολούμπόρεσε να προηγηθεί και να «κλείσει» το ημίχρονο στο 41-44.

Στην συνέχει ωστόσο ήταν σειρά του Ντάνιελ Χάκετ να λάμψει με την ομάδα του Ιτούδη, να πραγματοποιεί ένα σερί 18-0!  σε διάστημα πέντε λεπτών (με τον Χάκετνα έχει πετύχει τους 11 πόντους) και προηγήθηκε με +15 πόντους διαφορά (59-44).

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν, κάτι που εκμεταλεύτηκε η Εφες κλέινοντας το τρίτο δεκάλεπτο με στον πόντο (65-64). Με τον Χάκετ να συνεχίζει το βιολί του οι Ρώσοι προηγήθηκαν με 84-82 27 δεύτερα πριν το τέλος.  Όμως δεν πρόλαβαν να το χαρούν στην ΤΣΣΚΑ καθώς ο Βασίλιε Μίτσιτς με λέι απ στα 0.8» για το τέλος του αγώνα, έστειλε το ματς στην παράταση ισοφαρίζοντας σε 86-86. Στο τελευταίο δευτερόλεπτο η ομάδα της Μόσχας έβγαλε το ιδανικό play, αλλά η προσπάθεια του Κλάιμπερν δεν βρήκε στόχο.

Στο έξτρα δεκάλεπτο η Εφές έβγαλε καρδιά πρωταθλήτρια, παίρνοντας μια μεγάλη νίκη με 99-97 επισκιάζοντας την βραδιά καριέρας του Ντάνιελ Χάκετ.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 41-44, 64-57, 86-86 (κ.δ.), 97-99

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Πιστιόλης): Λούντμπεργκ 2 (1/5 σουτ), Μπολόμποι 7 (1), Ούχοφ, Ίβλεφ, Χάκετ 31 (5/7 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 3/3 βολές), Αντόνοφ 3 (1), Φόγκτμαν, Κλάιμπερν 19 (4/8 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μιλουτίνοβ 4 (7 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 20 (2/4 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 4/4 βολές), Κουρμπάνοφ 5 (1), Σβεντ 6 (0/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ)

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Σεκιζκόκ): Λάρκιν 26 (4/7 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Μπομπουά 22 (0/4 δίποντα, 7/13 τρίποντα, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σίνγκλετον 3, Μπράιαντ, Γκαζί, Μόρμαν 7 (2), Πλάις 9 (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ), Μίτσιτς 16 (2/7 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντάνστον 12 (5/5 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σίμον 4