Ανατολού Εφές – Μακάμπι Τελ Αβίβ 109-77: Πάτησε οκτάδα με 100αρα η Εφές

Επιβλητική εμφάνιση και νίκη για την Εφές, η οποία διέλυσε με το εμφατικό 109-77 τη Μακάμπι και ανέβηκε ξανά στις θέσεις που δίνουν εισιτήριο για τα πλέι οφ της Ευρωλίγκα.

Μια τρομερή πίσω από τα 6.75 Εφές Ανατολού σκόρπισε με το επιβλητικό 109-77 την Μακάμπι Τελ Αβίβ και… πάτησε την πρώτη οκτάδα της Ευρωλίγκα.

Στο 13-12 πλέον το ρεκόρ για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν, η οποία αντέδρασε ιδανικά μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ. Από την άλλη, η Μακάμπι έπεσε στο 11-13, χάνοντας πολύτιμο έδαφος στη μάχη για μια θέση στα πλέι οφς, ενώ δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στη νίκη της προηγούμενης αγωνιστικής κόντρα στην ΤΣΣΚΑ.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Μίτσιτς (20π, 10 ασίστ), Μοερμάν (17π) και Λάρκιν (16π. με 4/6 τρίποντα, 6 ασίστ), ενώ για τους φιλοξενούμενους «διασώθηκαν» Γουίλμπεκιν (17π, 6 ασίστ) και Ζίζιτς (17π, 8 ριμπάουντ).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά την αναμέτρηση και έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μίστιτς, ο οποίος έκανε τρομερό παιχνίδι επιθετικά έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +11 (21-10).

Η Εφές εκτόξευσε την υπέρ της διαφορά στη μέγιστη τιμή της (+16, 26-10) με καλάθια των Μπομπουά και Ντάνστον, στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, με την Μακάμπι να απαντά με ένα μικρό σερί 6-0, μειώνοντας σε 26-16 στο 14’. Ωστόσο οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό με το ημίχρονο να βρίσκει τους Τούρκους μπροστά με (45-31).

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η Εφές άυξησε και άλλο την διαφορά στο +17(48-31). Ο  Λάρκιν με δύο συνεχόμενα τρίποντα έκανε το 60-39 στο 25’, ενώ οι γηπεδούχοι έφτασαν να προηγούνται μέχρι και με διαφορά μεγαλύτερη των τριάντα πόντων (74-43).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία με την Εφές να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα με το εντυπωσιακό 109-77.

Τα δεκάλεπτα: 21-10, 45-31, 74-47, 109-77