Ερυθρός Αστέρας – Ρεάλ Μαδρίτης 65-62: Μεγάλο δώρο στον Ολυμπιακό από το Βελιγράδι

Η ομάδα του Βελιγραδίου κέρδισε τη Ρεάλ Μαδρίτης με 65-62 και ο Ολυμπιακός παρέμεινε στο -1 από την δεύτερη θέση - Επιασε την Μονακό στην 8η θέση ο Ερυθρός Αστέρας.

Ο Ερυθρός Αστέρας δούλεψε και για τον Ολυμπιακό! Οι Ερυθρόλευκοι του Βελιγραδίου με μια εντυπωσιακή εμφάνιση επικράτησαν εντός έδρας της Ρεάλ Μαδρίτης με 65-62 στο εξ αναβολής παιχνίδι της 20ης αγωνιστικής της Euroleague και έδωσαν την ευκαιρία στους Πειραιώτες (15-7) να παραμείνουν στο -1 από τους Ισπανούς (16-6) και τη δεύτερη θέση της βαθμολογίας! Ένα δώρο από τους Σέρβους στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, η οποία μετά την αποβολή των ρώσικων ομάδων έχει στρογγυλοκαθίσει στην 4η θέση και χτυπάει ακόμα και την δεύτερη, που δίνει καλύτερο ματσάρισμα στα πλέι οφ. Με αυτή τη νίκη επίσης ο Ερυθρός Αστέρας ανέβηκε στο 10-12 και έπιασε στην 8η θέση την Μονακό, η οποία έχει 10-13, ενώ η Μακάμπι που βρίσκεται στην 7η θέση έχει 11-10.

Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Νίκολα Ιβάνοβιτς και Νταβίντε Νταβίντοβατς, που πέτυχαν από 13 πόντους, ενώ 12 είχε ο Νέιτ Ουόλτερς. Από τους Μαδριλένους κορυφαίος ήταν ο Γιουλ, ο οποίος είχε 20 πόντους με 5/10 τρίποντα, θυμίζοντας τον… Σέρχιο του παρελθόντος.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ, με τον Ερυθρό Αστέρα να κλείνει την πρώτη περίοδο έχοντας προβάδισμα ενός πόντου (16-15). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν στην άμυνα και βρίσκοντας μεγάλα σουτ στην επίθεση κατάφεραν να προηγηθούν με 35-28, που ήταν και το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε μέχρι τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, όταν η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς προηγήθηκε με 42-34. Σε εκείνο το σημείο ο Πάμπλο Λάσο κάλεσε έξαλλος τάιμ άουτ, με τους παίκτες του να βγάζουν αντίδραση και στο τέλος του δεκαλέπτου να μειώνουν σε 43-42. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ερυθρός Αστέρας προηγήθηκε με 63-56 και έδειχνε να έχει αγκαλιάσει τη νίκη, αλλά ο Γιουλ με δύο σερί τρίποντα μείωσε σε 63-62. Ο Νίκολα Ιβάνοβιτς με 2/2 βολές στο φινάλε έκανε το 65-62, με τη Ρεάλ να χάνει το τελευταίο σουτ και τους γηπεδούχους να παίρνουν μια σπουδαία νίκη.

Δεκάλεπτα: 16-15, 35-28, 43-42, 65-62

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Λαζάρεβιτς, Γουόλτερς 12 (3/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Νταβίντοβατς 13 (3/5 δίποντα, 7/9 βολές), Μίτροβιτς, Λάζιτς 2, Κάλινιτς 8 (3/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Ντόμπριτς 9 (1), Χόλινς 4 (0/7 σουτ, 5/5 βολές, 4 κλεψίματα), Ιβάνοβιτς 13 (2/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/6 βολές), Γουάιτ 2, Κούζμιτς 1.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Γουίλιαμς – Γκος 2 (3 ριμπάουντ), Ερτέλ 2 (1/7 σουτ, 5 ριμπάουντ), Φερνάντεθ (0/7 τρίποντα), Αμπάλδε 5 (1/8 σουτ, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Χάνγκα 4 (0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πουαριέ 4, Ταβάρες 11 (4/7 δίποντα, 3/3 βολές, 11 ριμπάουντ), Γιουλ 20 (1/1 δίποντο, 5/10 τρίποντα, 3/3 βολές), Γιαμπουσέλε 8 (1/5 τρίποντα), Τόμπκινς 6 (2).