Μονακό – Ολυμπιακός 92-72: Τα έσπασε, αλλά…

Αγνώριστος ο Ολυμπιακός στο Μονακό, ηττήθηκε με κάτω τα χέρια – Αστοχοι οι Ερυθρόλευκοι που είχαν 8/29 τρίποντα – Παραμένουν στην 3η θέση και στο +1 από την Αρμάνι, ενώ την Παρασκευή δοκιμάζονται στην έδρα της Βιλερμπάν.

Αστοχία, κακή άμυνα και βαριά ήττα. Ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε αγνώριστος στο Πριγκιπάτο και ηττήθηκε από την Μονακό με 92-72 για την 31η αγωνιστική της Euroleague.

Οι Ερυθρόλευκοι αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα και στις δύο πλευρές του παρκέ, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να πετυχαίνει μόλις 8 τρίποντα (8/29), με τον Ελληνα τεχνικό να βλέπει πολλούς παίκτες του να βρίσκονται σε κακή ημέρα. Οι Παπανικολάου (2 π.) και Σλούκας (6π.) έμειναν χαμηλά, όπως επίσης και οι ΜακΚίσικ (5π.), Ουόκαπ (6π.) και Μάρτιν (0π.). Οι μοναδικοί που διασώθηκαν ήταν οι Βεζένκοφ και Φαλ, που είχαν από 18 πόντους, ενώ ο Ντόρσεϊ είχε 15 πόντους, αλλά με 4/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 1/3 βολές. Από τους Μονεγάσκους, αυτός που έκανε τη μεγαλύτερη ζημιά ήταν ο Μάικ Τζέιμς, με τον Αμερικανό να πετυχαίνει 25 πόντους, με 5/7 τρίποντα. 15 είχε ο Μπέικον, 13 ο Λι και 12 ο Χολ.

Οι Πειραιώτες έπεσαν στο 17-9 και έχασαν την ευκαιρία να βρεθούν στο +2 από την 4η Αρμάνι (16-8), αλλά και πιάσουν στη δεύτερη θέση την Ρεάλ (18-7), με τους Ιταλούς να έχουν δύο ματς λιγότερα από τον Ολυμπιακό, ενώ ένα λιγότερο έχουν και οι Ισπανοί.

Οι Ερυθρόλευκοι καλούνται να αφήσουν πίσω τους την βαριά ήττα από τη Μονακό και να στρέψουν το βλέμμα τους στο εκτός έδρας παιχνίδι της Παρασκευής με την Βιλερμπάν, όπου πρέπει πάση θυσία να πάρουν τη νίκη.

Καλό ξεκίνημα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και με ένα κάρφωμα του Φαλ και δύο βολές από τον Παπανικολάου προηγήθηκε με 4-0. Οι Μονεγάσκοι, όμως, αντέδρασαν και με δύο πόντους από τον Ντιαλό και τρεις από τον Τζέιμς προηγήθηκαν με 5-4. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ μέχρι το 11-11, όταν οι Πειραιώτες έτρεξαν ένα σερί 4-0 και προηγήθηκαν με 15-11, ενώ λίγο αργότερα βρέθηκαν μπροστά με 19-15. Οι Γάλλοι απάντησαν με τέσσερις συνεχόμενους πόντους από τον Μπέικον (19-19), με τον Βεζένκοφ να πετυχαίνει τρίποντο από τη γωνία και να διαμορφώνει το 19-22 της πρώτης περιόδου.

Αστοχία και κατάρρευση…

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε άρδην, με την Μονακό να κυριαρχεί στις δύο πλευρές του παρκέ και τον Ολυμπιακό να αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς έτρεξε ένα σερί 10-0 και από το -3 βρέθηκε στο +7 (29-22), με τον Σακίλ ΜακΚίσικ να πετυχαίνει τους πρώτους πόντους των Πειραιωτών στη δεύτερη περίοδο και να μειώνει σε 29-24. Ο Λι, όμως, με νέο τρίποντο έκανε το 32-24 και λίγο αργότερα ο Μάικ Τζέιμς το 40-26. Η διαφορά μεγάλωνε συνεχώς, με τους γηπεδούχους να φτάνουν στο 45-26. Σε εκείνο το σημείο το επιμέρους σκορ δεκαλέπτου ήταν στο 26-4. Οι Ερυθρόλευκοι μάζεψαν τη διαφορά στους 14 (45-31), αλλά ο Τόμας με γκολ-φάουλ έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 48-31.

Δεν έβγαλε αντίδραση…

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά το τρίτο δεκάλεπτο και με τέσσερις σερί πόντους από τον Φαλ μείωσε σε 48-35. Ο Ντιαλό έκανε το 50-35, με τον Ντόρσεϊ να πετυχαίνει τρίποντο και να ρίχνει τη διαφορά στους 12 (50-38). Ο Φαλ με κάρφωμα μείωσε στους 10 (50-40), αλλά η αντεπίθεση των Πειραιωτών δεν είχε συνέχεια. Οι Μονεγάσκοι με δίποντο από τον Τζέιμς, δύο βολές από τον Χολ και δύο από τον Μπέικον ανέβασαν ξανά τη διαφορά στους 16 (56-40), ενώ λίγο αργότερα με τρίποντο του Τζέιμς βρέθηκαν στο +17 (59-42). Οι Ερυθρόλευκοι όπως και στο δεύτερο δεκάλεπτο αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα και στις δύο πλευρές του παρκέ, με την Μονακό να εκμεταλλεύεται στο έπακρον τα λάθη και την αστοχία των Πειραιωτών και να κλείνει την τρίτη περίοδο στο +21 (71-51).

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την Μονακό να προηγείται με 75-56 και λίγο αργότερα με 78-56, με τρίποντο από τον Μάικ Τζέιμς. Οσο περνούσε η ώρα η διαφορά μεγάλωνε όλο και περισσότερο, με τον Μπέικον να κάνει το 88-61, 3:13’ πριν το φινάλε της αναμέτρησης. Ο Ολυμπιακός το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 90-72, με τρίποντο του Κώστα Σλούκα 1 λεπτό πριν την ολοκλήρωση του παιχνιδιού, με τον Μότουμ να διαμορφώνει το τελικό 92-72.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 48-31, 71-51, 92-72