Ερυθρός Αστέρας – Παναθηναϊκός 75-77: Μεγάλο διπλό στο Βελιγράδι

Μεγάλο διπλό πήρε ο Παναθηναϊκός στο Βελιγράδι αφού επικράτησε με 77-75 του Ερυθρού Αστέρα για την δεύτερη αγωνιστική της Euroleague.

O Παναθηναϊκός «απόδρασε» από το Βελιγράδι σε ματς θρίλερ αφού νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα με 77-75 και έκανε σεφτέ στη φετινή Euroleague.

Το ματς ξεκίνησε καλύτερα για τους γηπεδούχους με τον Μπέντιλ να σκοράρει συνεχόμενους πόντους και να παίρνουν αρχικά διαφορά με +5 (11-6).

Ο Παναθηναϊκός έμεινε κοντά στο σκορ όμως οι ψηλοί του Ερυθρού έκαναν πάρτι κάτω από τις δύο ρακέτες και η περίοδος έκλεισε υπέρ των Σέρβων 22-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως ο Παναθηναϊκός ξύπνησε και με ένα σερί 6-0 ισοφάρισε σε 24-24 ενώ προσπέρασε κιόλας σε 26-27 με τρίποντο του Μποχωρίδη. Εκεί όμως έγιναν αρκετά λάθη από πλευράς παικτών Ράντονιτς και ο Αστέρας έκανε το σκορ 34-29 όμως ο Γκριγκόνις έδσε το σύρμα για επιστροφή και το ημίχρονο έκλεισε υπέρ των Πράσινων με 38-42.

Η έδρα όμως πήρε μπρος και οι παίκτες του Ερυθρού Αστέρα ξύπνησαν για τα καλά και ο Μπέντιλ γύρισε το ματς σε 51-50. Από εκείνο το σημείο το ματς πήγαινε πόντο πόντο και στο τέλος του δεκαλέπτου το σκορ ήταν υπέρ της Ελληνικής ομάδας με 57-56.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν θρίλερ με τους Σέρβους να προηγούνται στα μισά της με +5 (68-63) όμως ο Γκριγκόνις και Γκουντάιτις το έφεραν στο καλάθι με 73-71 και εκεί ο Πονίτκα με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό έκανε την ανατροπή στα τελευταία 22″. Μετά οι δύο ομάδες πήγαν στη Ρώσικη ρουλέτα των βολών με τον Μπέντιλ να χάνει την κρίσιμη βολή και να δίνει τη νίκη στον Παναθηναϊκό με 77-75.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-18, 38-42, 56-57, 75-77