Μακάμπι Τελ Αβίβ – Παναθηναϊκός 85-74: Τι ‘χες ΠΑΟ, τι είχα πάντα

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε για ένα ημίχρονο κόντρα στη Μακάμπι η οποία κυριάρχησε στο δεύτερο και πήρε τη νίκη με 85-74.

Πάλεψε για ένα ημίχρονο στο Τελ Αβίβ ο Παναθηναϊκός, αλλά δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα από τη Μακάμπι. Η ομάδα του Κάτας είχε περισσότερες επιλογές στην επίθεση, εκμεταλλεύτηκε και τα 16 λάθη των «πράσινων» για να φτάσει τελικά σχετικά εύκολα στη νίκη με 85-74. Στο 1-4 έπεσε το «τριφύλλι» μετά από πέντε αγωνιστικές στην Euroleague, στο 4-1 ανέβηκαν οι Ισραηλινοί.

Ο Λορέντζο Μπράουν με 22 πόντους και 9 ασίστ ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου, με τον Μπόλντγουιν να έχει 14 πόντους και τον Νίμπο 13. Για τον Παναθηναϊκό από την άλλη, 17 πόντους με 4/7 τρίποντα είχε ο Ουίλιαμς, 12 πόντους ο Πονίτκα και 11 ο Παπαγιάννης.

Με ρεσιτάλ έξω από τα 6.75 ξεκίνησε το ματς στο Τελ Αβίβ για τον Παναθηναϊκό που προηγήθηκε με +6 (5-11) στο τρίλεπτο χάρη σε τρία τρίποντα από Λι, Γουίλιας και Παναγιώτη Καλαϊτζάκη. Με τον Πόιθρες να βγαίνει μπροστά, η Μακάμπι κατάφερε να ισορροπήσει γρήγορα και να περάσει μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στο ματς με 15-13 (8’) κι έφτασε μάλιστα σε προβάδισμα έξι πόντων (25-19, 12’) με τρίποντο του Λορέντζο Μπράουν.

Με Πονίτκα και Παπαγιάννη που πέτυχε τρίποντο, οι «πράσινοι» αντέδρασαν και πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ (27-30, 16’), αλλά τα πολλά λάθη δεν τους επέτρεψαν να κρατήσουν το προβάδισμα. Ο Μπράουν έβαλε τη Μακάμπι μπροστά στο σκορ με 35-34 περίπου τρία λεπτά πριν το ημίχρονο, ο Ουίλιαμς με μακρινό σουτ έκανε το 37-39 και μετά ανέλαβε δράση ο Νίμπο που με συνεχόμενους πόντους έφερε τη Μακάμπι μπροστά με 44-41 για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο με το σκορ στο 47-42 χάρη σε τρίποντο του Μπόλντγουιν στη λήξη.

Εκμεταλλευόμενη τα λάθη των «πράσινων» η Μακάμπι προηγήθηκε για πρώτη φορά με +9 (53-44) στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με τον Πονίτκα να μειώνει σε 56-51 (25’), αλλά τους γηπεδούχους να μην χάνουν τον έλεγχο του ματς. Ο Ουίλιαμς πάλευε μεν επιθετικά, τα λάθη όμως δεν επέτρεπαν στον Παναθηναϊκό να μπει για τα καλά στο παιχνίδι και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τη Μακάμπι στο +10 (69-59).

Ένα καλάθι και φάουλ του Μπράουν έφερε τη Μακάμπι στο 74-60 (32′), ο Λι με τρίποντο μείωσε σε 76-70 στο 36′, αλλά η αντεπίθεση του Παναθηναϊκού δεν είχε διάρκεια και η Μακάμπι έφτασε τελικά σε εύκολη νίκη με 85-74.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 47-42, 69-59, 85-74.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Άνταμς 4 (1/4 δίποντα), Μπράουν 22 (7/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Μπάλντγουιν 14 (5/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μάρτιν 2, Μένκο, Σόρκιν 2, Ντιμπαρτολομέο 7 (1), Χόλινς 5 (1), Πόιθρες 8 (4/7 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 λάθη), Νίμπο 13 (5/10 δίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Κόλσον 8 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 5 (1), Γουόλτερς 4 (5 ασίστ, 2 λάθη), Λι 6 (2/7 τρίποντ), Παπαγιάννης 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 3 (1/5 τρίποντα), Γουίλιαμς 17 (2/6 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 1 ασίστ, 4 λάθη), Πονίτκα 12 (4/5 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 8/11 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Γκριγκόνις 9 (1), Μαντζούκας 3 (1), Γκουντάιτις 4 (1/1 δίποντο, 2/6 βολές, 9 ριμπάουντ).